Kuzey Kore, Rusya’da çeşitli bölgelere yüzlerce yeni emekçi gönderdi

Gündem May 05, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

İsmini vermek istemeyen bir Kuzey Koreli, Moskova ile Pyongyang ortasında yapılan mutabakatla yüzlerce Kuzey Koreli çalışanın mart sonu ve nisan başlarında başta Moskova, Saint Petersburg ve Vladivostok kentleri olmak üzere, Rusya’nın çeşitli bölgelerine gönderildiğini belirtti.

Yaklaşık 350 personelin St. Petersburg ve Moskova’ya, 100’e yakın emekçinin de Vladivostok’a gönderildiği aktarıldı.

İşçilerin çalışacakları alanların belirsizliğini koruduğu belirtilerek askeri ve özel şirketlerde inşaat yahut hizmet kesiminde çalıştırıldıklarının iddia edildiği söz edildi.

Ülkeye para göndermeleri için çalıştırılıyorlar

Daily NK’nin haberine nazaran, askeri şirketlerde çalışan çalışanların, ülkelerine 45 bin ruble (567 dolar) göndermeleri gerekirken özel şirketlerde çalışanların da 70 bin ruble (882 dolar) göndermelerinin zarurî olduğu belirtildi.

Rus hükümeti kabul ettiği için Kuzey Koreli çalışanların, Rusya’ya çalışma vizesiyle değil eğitim, kültür ve turizm vizeleriyle girdikleri bilgisi paylaşıldı.

Çalışamayanlar geri gönderiliyor

Üç yılı aşkın müddettir Rusya’da bulunan ve çalışamayacak kadar sıhhatsiz olan Kuzey Koreli emekçilerin, Pyongyang idaresinin talimatıyla ülkelerine geri gönderildiği kaydedildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir