Kastamonu’nun ‘kaportacı ablası’ Neslihan Çelik

Genel Nis 09, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Kastamonu’da yaşayan 24 yaşındaki Neslihan Çelik, lise eğitiminin akabinde üniversitede moda dizaynıyla ilgili bir kısımda tahsil görmeye başladı. Eğitimini yarıda keserek memleketine dönen Çelik, 3 yıldan bu yana oto sanayi sitesinde kaporta ve boya üzerine hizmet veren iş yerinde çalışıyor.

Neslihan Çelik, üniversite eğitimini yarıda bıraktıktan bir müddet sonra sanayi sitesinde iş yeri bulunan İbrahim Arslan’ı ziyarete gittiğini söyledi.

“Ustaya çalışmak istiyorum dedim, latife sandı”

Sohbet sırasında Arslan’a “burada çalışmak istiyorum” dediğini anlatan Çelik, “Beni ciddiye almadı. Latife yapıyorum zannetti. Daha sonra ‘olur’ dedi. Üç yıldır bu işin içindeyim.” sözünü kullandı.

“Araba benim için bir tutku problemi, ben otomobillere aşığım diyebilirim”

Çocukluğundan beri otomobillere ilgi duyduğunu aktaran Çelik, dersleri berbat olduğu devirlerde de babasına “Baba beni saniyeye ver” dediğini tabir etti.

Çelik, üniversite eğitimini yarım bırakmasının akabinde çalışmaya başladığı sanayi sitesinde kaporta ve boya işi yaptığına işaret ederek, şunları kaydetti:

Daha evvel hiçbir bilgim yoktu. Ben boyayı çok seviyorum. Boya yaparken kendimi buluyorum. Daha evvel moda tasarımı okuduğum için boya konusunda az da olsa temelim de vardı. Bir bayanı giydiriyormuş edasıyla bakıp araçları boyuyorum. Otomobil benim için çok öteki yerde, benim için bir tutku sıkıntısı, ben otomobillere aşığım diyebilirim. Kazalı otomobilin güzelleşeceğini, toparlanacağını biliyorum. Yapıldığı vakit memnun oluyorum. Otomobil bittiği vakit o mükemmelliğiyle, o hoşluğuyla ortaya çıktığı vakit ‘ben bu işi bu yüzden yapıyorum’ diyorum.

“Burada olmam bana onur ve gurur veriyor”

Mesleğe başladığında birçok zorlukla karşılaştığını belirten Çelik,

Bir bayan bunu yapamaz dediler. Daha sonra geldiler gördüler, ben bu işi yapıyorum. Müşteriler artık hürmet duymaya başladı. Büyük bir ilgi görmeye başladım. ‘Kaportacı abla’ diye anılmaya başladım. Buraya gelmek benim için çok kolay olmadı. Burada olmam bana onur ve gurur veriyor. Kendimi ispatladığımı, kişiliğimi bulduğumu hissediyorum. Kendi iş yerimi açmak istiyorum.

diye konuştu.

Süreç buraya kadar geldi. Bugün kaynak yapıyor, kesim değiştirebiliyor, boya atıyor. Bir bayanın iş kıyafeti giyip çalışması insanların dikkatini çekiyor. Çok hoş bir his. Benim üzere bu işe gönül veren arkadaşlarımız bayanlara yer açsınlar, alıştırsınlar.

dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir