Kastamonu’da mağarayı gezerken kaybolan turist bulunamadı

Genel May 05, 2023 Yorum Yok
İHA

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan Küre Dağları Ulusal Parkı içerisinde 858 metre uzunluğu, 250 metre derinliği ile Dünya’nın büyük mağaraları ortasında yer alan Ilgarini Mağarası’nı görmek için 30 Nisan tarihinde İstanbul’dan Kastamonu’ya gelen turist kafilesindeki 1 kişi kayboldu.

Genç Roma ve Bizans devrine ilişkin şapel, mezar, sarnıçların ve köy kırıntılarının bulunduğu mağarayı görmek için geldiği ulusal parkta yürüyüş sırasında kaybolan 62 yaşındaki Hüseyin Alıcı’ya ulaşamayan kafiledekiler durumu 112 Acil Davet Merkezi’ne bildirdi.

Bir müddet sonra tuvaletini yapmak için çeşit aracının sürücüsünden de ayrılarak güzergahtan çıktığı argüman edilen Hüseyin Alıcı’nın bulunması için çalışma başlatıldı.

4 gündür aranıyor

Kastamonu Vilayet Jandarma Komutanlığı grupları ile Jandarma Arama Kurtarma (JAK), ‘Garip’ isimli kayıp arama köpeği, komando timi, Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) takımları tarafından başlatılan drone dayanaklı arama kurtarma çalışmaları 4’üncü gününde de devam etti.

Gece saatlerinde de devam eden arama kurtarma çalışmalarında Hüseyin Alıcı’ya ilişkin rastgele bir ize rastlanılamadı.

Soruşturma başlatıldı

Öte yandan, İstanbul’dan Pınarbaşı ilçesine gelerek yürüyüş yapan kafile ortasında, kümeden ayrılmalar sebebiyle tartışma yaşandığı ileri sürüldü. Bu sebeple Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma çerçevesinde kafilede yer alan vatandaşların tabirlerine başvuruldu.

“Yaprak,ot yiyerek hayatta kalabilir”

Bölgede rehber olarak misyon yapan Ali Subaşı, kaybolan vatandaşın hava sıcaklıklarının âlâ olması sayesinde hayatta kalabileceğini belirterek, şunları söyledi:

29 yıldır buraları avucumuzun içi üzere biliyoruz. Ilgarini Mağarası yaya olarak yüründüğünde buradan 3,5 kilometre. Mağarayı İstanbul’dan ziyarete gelen bir vatandaş kaybolmuş, kaç gündür onun aramasındayız. Yarın 3 rehber olarak şahsen kendimiz gideceğiz, İnşallah bulacağız. Küme olarak mağarayı ziyarete gidiyorlarmış, kümeden ayrılmış bir daha da kümeyle buluşamamış. Mağara çok eskiye dayanıyor. Genç Roma’dan yaşayan olmuş. Bizanslılar tamir edip bir vakit kullanmış. Orada çok kavimler değişmiş. Tarihi ve yaşantılı bir yer. Bu kayıp olayı ikinci oluyor. Hatta daha evvelden de oldu ancak biz onları bulduk. Nerede kaybolmuş, nereye gideceğini varsayım ediyoruz. Bu kayıp olayını da geç duyduk aslında bugün dördüncü gün, inşallah yarına kadar bulunur. Hava çok hoştu, yaşama ihtimali olabilir. Bir insan aç kaldığında yaprak yer, ot yer. Fakat yaralandıysa o sıkıntı. Yaban hayvanları oralarda kalmaz. Ayılar yiyecek aramaya aşağıya iniyor. Domuzda esasen tırnaklı hayvan oda çıkamaz. Düşüp yaralandıysa kanadıysa, ayı kan kokusunu alır. O vakit tehlike. Bugün bayağı araştırıyoruz, artık de haber bekliyoruz. Gelenlerden haber alıp yarın ona nazaran araştırma yapacağım.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir