Kars’ta 10 günde 70 buzağı ölünce inceleme başlatıldı

Genel May 22, 2023 Yorum Yok
DHA

Kars kent merkezine 10 kilometre aralıktaki 900 nüfuslu Cumhuriyet köyünde, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları, şap hastalığına karşı aşılama yaptı.

Yaklaşık 1500 büyükbaş hayvanı olan köyde birinci aşılamanın akabinde buzağı vefatları başladı.

Buzağılar ölmeye baladı

Son 10 günde köydeki besicilere ilişkin 70’e yakın buzağı öldü.

Köylüler, ölen buzağıları el otomobilleriyle yere bırakırken, hastalık belirtisi olan hayvanlar ahırlarda başka kısımlara konularak tedbir alındı.

Buzağı vefatları üzerine Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü takımları, köye gelip numune aldı. Analiz sonucu buzağıların vefat sebebi belirlenip tedaviye başlanacak.

“Buzağıları 15 dakika içinde öldürüyor”

Son bir haftada 10 buzağısının öldüğünü belirten Altın Salik, “Buzağıları 15 dakika içinde öldürüyor. Bir anda ağızlarından burunlarından kan geliyor. Birinci sefer bu türlü bir şeyle karşılaştım. Bu türlü bir hastalık bugüne kadar görülmemiş.

Şap deniyor, veba da olabilir diyorlar lakin biz bilemiyoruz. Süt de gitti, mal da gitti. Mandıralara da borçlu kaldık. Şu ana kadar 25 buzağıdan 10’u öldü, kalan 15’i de yaşar mı yaşamaz mı bilemiyoruz” dedi.

Nihat Salgar da “Tarım Vilayet Müdürlüğü mevzuyla ilgileniyor. Veteriner gönderdi, numune aldılar, Ankara’ya gönderiyorlar ona nazaran bir yol çizecekler” diye konuştu.

“Köylünün tek karı gitti”

Köylülerin sıkıntı durumda olduğunu belirten Cenk Salik ise “Köylünün tek çıkarı danaydı, o da gitti. Adeta kıyameti yaşıyoruz. Bu hastalık o denli bir şey ki rüzgarla, havayla her türlü geliyor. İthalden gelen hayvanlardan da gelmiş olabilir” dedi.

Krediyle büyükbaş hayvan aldıklarını anlatan Seringül Samar (70) ise şunları söyledi:

“Oğlum bankadan para çekti, mal aldı lakin işte bu türlü mağdur oldu. Hastalığı yeni başlayanları soğuk suyla yıkadık, ateş düşürücü vurduk. Yaptığımız işler hastalığa önleyici olmadı. Hayvanların bir saat ömrü var mı yok mu onu da bilmiyoruz. Bizim 10 tane buzağı öldü. Bir tane de inek ölmüş o da toprakta kalmış.”

Cumhuriyet köyü muhtarı Akın Salik, “Bazı teleflerimiz oldu. Tarım ve Orman Müdürlüğü, birinci aşısını yaptı, ikinci aşıya gelene kadar bu ortadaki süreçte süratli bir halde bu hastalık yayılmaya başladı. Ölümlerin sebebi belirli değil. Tarım ve Orman Müdürlüğü takımları, analiz sonuçlarına nazaran tedavisine başlayacaklar. Hayvan sıhhati şube müdürlüğü ile görüştük, istişare içindeyiz. Onlar da bir an evvel tahlil bulmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir