Kahramanmaraşlı depremzedelerin tarla mesaisi başladı

Gündem Mar 29, 2023 Yorum Yok
İHA

6 Şubat’taki iki büyük zelzelenin merkezi Kahramanmaraş’ta, binlerce canımızı kaybettik.

Daha fazlası vatandaşımız ise yakınlarını ve tüm varlıklarını kaybetti.

Sadece işleyecek toprağı kalan depremzede çiftçiler üretmek için tarlalarına geri döndü.

Kahramanmaraş’ta tarla mesaisi başladı

Onikişubat ilçesinde yaşayan çiftçiler, Türk mutfağının vazgeçilmez tadı, tıpkı vakitte ilaç ve kimya kesiminde de kullanılan biberlerin üretildiği tarım yerinde çalışmalarına başladı.

“Can kayıplarımız vardı yaralılarımız vardı”

Tarlada filiz veren biberlerin yetişmesine pürüz olan yabani otları yolduklarını anlatan Yağlı, “Kahramanmaraş’ın meşhur kırmızı biberi var. Daha şuan yavaş yavaş çıkıyor. Buradaki otları yolmaya geldik. 45 gün evvel zelzele oldu asrın felaketi. Can kayıplarımız vardı yaralılarımız vardı. Allah hepsine rahmet eylesin kalanlara da acil şifalar versin. Olağan hayatımıza dönmeye çalışıyoruz. Biberimiz çıktı otlarını yoluyoruz” dedi.

“Pul, yaprak, isot, toz, biberleri biz üretiriz”

Yağlı, “Hayatımıza devam ediyoruz. Türkiye’deki yemeklerimizde kullanılan sofralarımıza gelen kırmızı biberlerin ana ocağı burası. Kırmızı biberlerimiz burada yetişir. Biber fabrikalarında öğütülür. Pul, yaprak, isot, toz, biber olarak marketlerden alınıp konutlarımızda tükettiğimiz ürünlerimiz” tabirini kullandı.

“Allah müsaade verirse 5 ton biber çıkar o da bize yeter”

15 dönüm yere kırmızı biber ektiklerini belirten Şevket Yağlı da, “Buraya amcaoğullarıyla birlikte biber ektik. Allah müsaade verirse 5 ton biber çıkar o da bize kâfi. Şu anda bizim ektiğimiz yer 15 dönüm arazi. Bir kesimi da asfaltın öbür tarafında var” formunda konuştu.

“Allah düşmanıma yaşatmasın o anı”

Aile bireylerinden Mehmet Yağlı ise, “Allah düşmanıma yaşatmasın o anı. Zira farklı bir şeydi. sarsıntı uzmanları da anlatıyor ancak olağan düz silkeledi bir süre sonrada aşağıdan üst yanlışsız vurdu. Esasen o aşağıdan üste vurmasıyla tüm binalar yıkıldı çok şiddetliydi” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir