Kahramanmaraş esnafı enkazda eserlerini arıyor

Genel Nis 01, 2023 Yorum Yok
İHA

Kahramanmaraş’ta kuyumcular sitesi olarak bilinen 30 yıllık iş merkezi, asrın felaketinde yıkıldı.

Enkaz altında kalan gece bekçisi ve bir kuyumcu hayatını kaybetti.

Yıkılan iş merkezinin enkazını kaldırma sırasında birtakım esnaflar, molozların ortasından eserlerini kurtarmaya çalıştı.

Ticari faaliyetlerini sürdüren esnafların bir birden fazla da, hasar almayan yapılarda yer alan iş yerlerinde çalışmaya devam ediyor.

Kuyumcular sitesi yöneticisi Metin Ağyar yaptığı açıklamada, zelzelede binanın 10 saniyede yıkıldığını kaydederek, enkazda kalan gece bekçisi ve bir kuyumcunun hayatını kaybettiğini söyledi.

“Depolar vardı”

Yıkılan iş merkezinin yaklaşık 30 yıllık olduğunu belirten Ağyar, şunları söyledi:

Bu bina 30 senelikti fakat kendinden evvel yapılan döngel sitesi 50 yıllık bina yıkılmadı burası yıkıldı. Enkazda yol düzeyindeki mağazacı arkadaşlar giyimci olduklarından ötürü depoları vardı. Eşyaları var onları çıkartmaya çalışıyorlar. Depoda olunca paketli mallarını alabiliyorlar. Mecburen ne kurtarırsa o kar. Çok derecede demiri var lakin beton kalitesi yok olduğundan ötürü bildiğimiz kadarıyla 10 saniyede yıkılmış.

“Çıkan eserlerimiz ıslanmış”

İş merkezinde giysi üzerine dükkanının olduğunu söz eden İhsan Aktaş, şu tabirleri kullandı:

Depremde yıkılan yerden mallarımızı eserlerimizi alıyoruz. Çıkan eserlerimiz ıslanmış yağmur altında kalmış almaya çalışıyoruz. Eserlerimizi alıp dükkanların önüne tezgah açmayı düşünüyoruz. Ne kurtarırsak kâr şu anda.

“Elimizden geldiğince çarşıyı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz”

Tarihi kapalı çarşıda esnaflık yapan Durmuş Kara ise şunları söyledi:

Şu anda eski işler yok. Onca insanımızı kaybettik. Onca insanımız kent dışına gitti. Buraya gelenler daima istekli beşerler. Askeri, polisi, hemşiresi, hekimi onların şu anda ufak tefek yararı oluyor. Biz de bu çarşıyı zelzeleden bir ay sonra açtık. Zira bir çok iş yeri çöktü. Bizde en azından geliyoruz bekliyoruz. Sonuçta buralar kira yani kolay değil o kadar parayı kazanmak. Elimizden geldiğince de çarşımızı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. En azından burada bekliyoruz ki bir yandan vakit geçiriyoruz. Bir yandan da ne satarsak o kar diyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir