Kahramanamaraş’ta zelzelenin akabinde tarihi hamamın dairesel pencereleri ortaya çıktı

Gündem Nis 04, 2023 Yorum Yok
İHA

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde yaklaşık 2 ay geçti…

Yaşanan zelzelelerin bilançosu her geçen gün artıyor.

Asrın felaketinni akabinde 50 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti.

Binlerce vatandaş ise yaşanan sarsıntılardan yaralı olarak kurtuldu.

Depremlerde birçok tarihi eser de hasar aldı.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Paşa Hamamı’nında farklı bir imaj kaydedildi.

6 dairesel pencere ortaya çıktı

Osmanlı devrinden kalan ve en az 400 yıllık hamamda, 2 büyük zelzelenin akabinde birtakım sınırları da toprakların içe çökmesiyle gün yüzüne çıktı.

Dron ile havadan görüntülenen hamamın ortasındaki dairesel alanın daha evvel yapılan çalışmalarla ortaya çıkartıldığı öteki pencere olarak kullanılan 6 dairesel pencerenin ise zelzeleyle ortaya çıktığı tabir edildi.

1952 yılında kullanılamaz hale geldi

Paşa Hamamı olarak bilinen hamamın vaktinde Museviler tarafından da kullanıldığı, 1952 yılında ana kubbesinin çökmesiyle vakitle yıkıntıların oluşup kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

1952’den bugüne kadar bir kısmı yıkılmış mahallenin ortasında harabe olarak kalan ve 400 yıla aşkın bir tarihe sahip olan hamam geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkartılmaya başlanmış lakin devamı gelmemişti.

“Dönemin kadıları yıkanmak için daima buraya gelirmiş”

Atıl kalan hamamın hem Kahramanmaraş hem de mahalle için değerli bir yeri olduğunu söz eden Yaşar Ibrıkçı şöyle konuştu:

Biz çocukken gelip burada yıkanırdık. Temel Paşa Hamamı burasıydı, bu mahallenin halkı bu hamama gelirdi. Evvelden o kadar hamam yoktu ve burası da olan hamamların ortasında en yeterlisi olduğu için ondan ötürü ismi Paşa Hamamı olmuş. Periyodun kadıları yıkanmak için daima buraya gelirmiş.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir