Japonya’da Fuji’nin patlaması halinde halk yürüyerek kaçacak

Gündem Mar 31, 2023 Yorum Yok
AA

Etekleri Yamanaşi, Şizuoka ve Kanagawa eyaletlerine uzanan ve 3 bin 776 metre yüksekliğiyle Japonya’nın en yüksek noktası Fuji-san, Tokyo’nun 100 kilometre güneybatısında yer alıyor.

Aktif yanardağ olarak bilinen Fuji-san’ın, en son patladığı 1707’de lav püskürmesinin 16 gün sürdüğü ve bugün Tokyo’nun konumlandığı bölgelerde 4 santimetre volkanik kül katmanı bıraktığı biliniyor.

Tahliye planı güncellendi

Merkezi hükümet ile 3 etraf eyaletin yetkililerinin yer aldığı Afet Yönetim Kurulu, Fuji-san’ın patlaması durumunda etraf bölgelerin tahliye planını güncelledi.

Son 9 yıldır birinci sefer güncellenen plana nazaran, muhtemel bir patlama halinde halktan, evvelki planda yer alanın bilakis taşıtlar yerine yürüyerek bölgeden ayrılmaları istenecek.

Halk bölgeden yaya ayrılacak

Bu doğrultuda lavların birinci 24 saatte ulaşacağı iddia edilen bölgelerde yaşayan halk, trafik sıkışıklığının engellenmesi emeliyle bölgeden yaya ayrılacak.

Güncel plana nazaran, mümkün patlama öncesi istekli tahliye davetlerinin yapıldığı devirde ise arabalar dahil şahsi araçlar kullanılabilecek.

“Ekonomik faaliyetlerin sürekliliğini önemsiyoruz”

Afet Yönetim Kurulu açıklamasında, “Güvenli tahliyeye öncelik verirken, toplumsal ve ekonomik faaliyetlerde sürekliliği de önemsiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir