Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Müslüman ülkelerin elçilerine iftar verdi

Gündem Nis 01, 2023 Yorum Yok
AA

Japonya’nın başşehri Tokyo, iftar programına mesken sahipliği yaptı.

Ramazan ayı hasebiyle Müslüman ülkelerin Tokyo’da vazifeli büyükelçilerine Başbakan Kişida Fumio tarafından iftar verildi.

Başbakanlık Konutu’ndaki (Kantei) iftara, Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen’in de ortalarında yer aldığı Müslüman ülkelerin Tokyo’da misyonlu misyon şefleri katıldı.

‘Hayırlı Ramazanlar’ dedi

Yemek öncesinde iştirakçilere hitap eden Japon Başbakan, konuşmasına mahallî lisanda “Hayırlı Ramazanlar” diyerek başladı.

Yıllar sonra birinci kere Müslüman ülkelerin diplomatik temsilcilerini iftarda ağırladıklarını belirten Kişida, bundan memnuniyet duyduğunu söyledi.

“İslam ülkeleri başkanlarıyla inanca dayalı ilgiler kurdum”

Kişida, Başbakanlık misyonunu üstlendiğinden beri dış seyahatler ve memleketler arası tepeler vesilesiyle İslam ülkeleri önderleriyle itimada dayalı alakalar kurduğunu tabir etti.

“Uluslararası toplum tarihi dönüm noktasında”

Son yıllarda yaşanan koronavirüs salgınına ve Rusya-Ukrayna krizine işaret eden Kişida, memleketler arası toplumun tarihi bir dönüm noktasında bulunduğunu lisana getirdi ve şöyle dedi:

Uluslararası toplumu, bölünme ve çatışma yerine iş birliği istikametine yönlendirmeye her zamankinden daha fazla gereksinimimiz var.

Japon Başbakan, hem ülkesi hem de İslam ülkelerinin sahip çıkacağı müsamaha ve ahenk ruhunun giderek daha değerli hale geleceğini hissettiğini kaydetti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir