İzmir merkezli 5 vilayette ‘sahte dekont’ ile dolandırıcılık operasyonu

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
DHA

Şüphelilerin, arabalarını internet sitelerinde ve toplumsal medya uygulamaları üzerinden satmak için ilan veren vatandaşlarla irtibat kurdukları belirlendi.

Sahte dekontla kandırdılar

Ardından da satıcılarla buluşup, aracı beğendiklerini belirtip, bir ölçü kaparo verdikten sonra, noter satışı kademesinde banka hesaplarına aracın satış bedelinin yatırdıklarını belirtip, cep telefonlarına SMS yahut WhatsApp uygulaması üzerinden oluşturdukları uydurma dekontu gönderip, ‘paran hesabına birazdan geçer.

Sen aracın satışını yap’ diyerek kandırarak, dolandırdıkları ortaya çıktı. Ayrıyeten çete üyelerinin çiftçilik yapan vatandaşlardan düzmece senetle zeytinyağı, incir yağı, badem, ceviz, haşhaş üzere tarım eserleri ve küçükbaş hayvan alarak toplam 21 kişiyi dolandıkları tespit edildi.

2 kuşkulu aranıyor

Takibin akabinde şüphelilere yönelik, bugün İzmir merkezli Manisa, Aydın, Balıkesir ve Denizli’de eş vakitli operasyonlar düzenlendi.

14 kuşkulu gözaltına alındı. Şüphelilerin mesken ve işyerlerindeki aramalarda, hatada kullanıldığı belirlenen çok sayıda cep telefonu, 3 av tüfeği, 1 kurusıkı tabanca, 1 dizüstü bilgisayar, 1 tablet bilgisayar, 8 araç satış kontratı, 2 dekont, 1 boş senet ve 1 adet ıslak imzalı satış kontratı ele geçirildi.

Operasyon kapsamında 2 şüphelinin daha yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Öte yandan gözaltına alınan şüphelilerin polisteki süreçlerinin sürdüğü belirtildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir