İtalya’dan sentetik gıdayı yasaklama adımı

Gündem Mar 29, 2023 Yorum Yok
AA

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni başkanlığında salı akşamı toplanan bakanlar konseyi, farklı bahislerde kıymetli kararlar aldı.

‘Yapay et de dahil sentetik besin üretimi ve pazarlanması yasaklansın’ tasarısı

Buna nazaran, bakanlar şurası, yapay et de dahil olmak üzere sentetik besin ile yem üretimini ve birebir vakitte pazarlanmasını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

Hükümet, tasarının yasalaşması için parlamentonun alt ve üst kanadının onayını arayacak.

Tarım Bakanı Francesco Lollobrigida, kabine toplantısının akabinde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Sentetik besin ile toplumsal adaletsizlik riski vardır”

“Zenginlerin düzgün beslendiği, fakirlerin yemediği bir toplumda sentetik besin ile toplumsal adaletsizlik riski vardır. Burada, zulümcü bir tavırdan çok güçlü bir müdafaa dileği kelam konusu.”

Tasarı yasalaşırsa mevzuata muhalif davranan 60 bin euroya kadar cezalandırılacak

Sağlık Bakanı Orazi Schillaci de hazırladıkları yasa tasarısını savunarak, “Bu önlem aslına dayalı bir yasadır zira günümüzde sentetik besinlerin tesirlerine dair bilimsel bir çalışma yok.” diye konuştu.

Hükümetin parlamentonun onayına sunacağı yasa tasarısının yasalaşması halinde mevzuata ters hareket edenlere 60 bin euroya kadar para cezası uygulanması öngörülüyor.

Bakanlar konseyi, ayrıyeten aile ve işletmeleri yüksek güç faturalarından korumak niyetli 4,9 milyar avroluk kaynak tahsis edilmesini de onayladı.

“Bu düzenlemeyi çiftçilerimizle kutlamazsak olmaz”

Bu ortada, Başbakan Meloni kabinenin akabinde başbakanlık sarayı Chigi yakınlarında toplanan İtalya Ziraatçıler Derneği (Coldiretti) üyeleriyle görüştü. Sentetik besinin yasaklanmasını savunan ve isteyen Coldiretti üyeleri Başbakan Meloni’ye teşekkür ederken, Meloni de “İtalya’nın harikalığını tıpkı vakitte tüketiciyi de koruyan bu düzenlemeyi çiftçilerimizle kutlamazsak olmaz.” dedi.

Öte yandan, sağ koalisyon iktidarının büyük ortağı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) hafta başında parlamentonun üst kanadı Senato’ya anoreksiya ve blumiya yeme bozukluklarını toplumsal medyada teşvik edenlere yönelik farklı para ve mahpus cezası öngören yasa tasarısı sundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir