İtalya yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi engelledi

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
AA

İtalya’da son vakitlerin tanınan yapay zeka sohbet robotu ChatGPT hakkında dikkat çeken bir karar alındı.

İtalya Bilgileri Müdafaa Ajansı’ndan yapılan açıklamada İtalyan kullanıcıların ferdî datalarını yasa dışı formda topladığını belirtilen ABD merkezli OpenAI’nin geliştirdiği ChatGPT’ye İtalya’nın zımnilik standart ve düzenlemelerindeki gereklilikleri karşılayana dek erişimin süreksiz olarak engellendiği bildirildi.

İtalyan Bilgileri Muhafaza Ajansı, Microsoft tarafından mali açıdan desteklenen ChatGPT’nin kullanıcılarının yaşını denetim etmediğini, uygulamanın yalnızca 13 yaş ve üzeri bireylere açık olması gerektiğini belirtti.

“Yasal desteği bulunmuyor”

ChatGPT’ye yönelik soruşturma başlatan İtalyan kurumu ayrıyeten dataların toplanma yoluna yönelik kullanıcılara bilgi verilmemesini de ihlaller ortasında gösterdi.

Ajans, platformun işleyişinin altında yatan algoritmaları eğitmek için şahsî bilgilerin büyük çapta toplanmasını ve saklanmasını haklı çıkaran rastgele bir yasal desteğin bulunmadığını da bildirdi.

ChatGPT’ye ait bu kararın 20 Mart’ta kullanıcı konuşmaları ve abonelere yönelik fiyatlı hizmete ödeme yapılmasıyla ilgili bilgilerde veri kaybının akabinde alındığı kaydedildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir