İstek Çalımbay: Galatasaray harika bir hava yakalamış

Spor Haberleri May 22, 2023 Yorum Yok

Süper Lig’in 35. haftasında Galatasaray ile Sivasspor karşı karşıya geldi.

Sarı-kırmızılılar karşılaşmadan 2-0’lık galibiyet ile ayrıldı.

Maçın akabinde Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay kanılarını paylaştı.

“Hem ferdî yanılgı hem de bariz savunma kusurlarından çok gol yedik bu sene”

Çalımbay şöyle dedi:

“Bunun mazereti yok. Eksiklerimiz çoktu, onları söylemeye gerek yok. Bizim için çok değerli maçlar vardı. 7 tane oyuncumuz kart sonundaydı. Onları oynatmadık. Avrupa Kupaları olsun, Türkiye Kupası olsun âlâ gittik fakat ligde biraz kasvetler yaşadık. Fakat o da doğal. Kalan maçları çok güzel bir biçimde bitirmemiz gerekiyor. Fenerbahçe ile yarı final maçı oynayacağız. Bunun üzere güç bir maç olacak, tahminen daha güç bir maç. Başka arkadaşların hepsini oynatacağız. Düzgün bir formda ayrılmak isterdik fakat hem kişisel kusur hem de bariz savunma kusurlarından çok gol yedik bu sene. Maçın başında o denli bir gol yediğinizde üzülüyorsunuz. Bu sene kahırlar yaşadık, Avrupa’ya gittiğimizden ötürü. Şayet Avrupa’ya gitmesek tahminen şu an 5.6. sıradaydık. Fakat çok güze bir şeydi Avrupa’ya gitmek. Bunlara katlanacağız. Kalan 2 maça ve Fenerbahçe maça tam takım çıkacağız ve inşallah yeterli bir biçimde bitireceğiz.”

Rıza Çalımbay, ekibin yorgunluğu olup olmadığı tarafında gelen soruyu ise,

“Bizim ekip Avrupa’nın en yaşlı grubu, Türkiye’nin de o denli. Federasyona da bir şey diyemeyiz. 2-3 gün evvel maç oynadık, artık burada oynadık. Yorgunluk alışılmış oluyor, olması da olağan. Bu da bize badireler yaratıyor.” diye yanıtladı.

“Galatasaray eksiksiz bir hava yakalamış”

Karşılaşmanın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Çalımbay, güzel bir ekibe karşı oynadıklarını belirterek şu cümleleri kurdu:

“Maç istediğimiz üzere bitmedi. Karşımızdaki grup nitekim harika bir hava yakalamış, taraftarlarıyla bütünleşmiş. Zati bu bütünleşme olduğu vakit da çok hoş şeyler ortaya çıkıyor. Bugüne kadar da hoş bir form yakaladılar. Biz maça bayağı bir eksik geldik. Onun için de problemli bir maç oldu. Birinci yarı tam adapte olamadık. Galatasaray baskı kurdu ve golü de attı. Lakin ikinci yarıya başladığımızda pek yeterli halde değişikliklerimizi de yaptık. Fakat tekrar çok kolay bir gol yedik. Dediğim üzere istediğimiz üzere bir formda maçı bitiremedik.”

“Elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık”

Bu dönem üç kulvarda çaba ettiklerini hatırlatan Çalımbay şunları söyledi:

“Üç sene üst üste hem Avrupa hem lig hem de Türkiye Kupası’nı bir ortada götürmeye çalıştık. Takım yetersiz olduğu vakit ya da sakatlıklardan büyük badireler yaşadık. Bu ezayı Galatasaray maçında da bekliyorduk. Tekrar de elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık. Kimi arkadaşlarımızı muhafazaya çalıştık. Biz ligde rahat olsaydık bu maç bu türlü bitmezdi. Daha değişik bir maç olurdu.”

“Bizim ekip, Avrupa’nın en yaşlı takımı”

Rıza Çalımbay, Anadolu’dan üst üste üç sefer Avrupa kupalarına katılan tek kadro olduklarını vurgulayarak şöyle dedi:

“Bütçe olarak çok zayıfız. Tahminen Galatasaray’ın aldığı bir oyuncuyla bizim bütün grubu yaparsınız. Bir de bizim kadro, Avrupa’nın en yaşlı ekibi. Üç kulvarda bir ortada yarıştığınızda kesinlikle bir şeyler çıkıyor. Sakatlıklar çıkıyor, yorgunluklar çıkıyor. Geniş bir takımımız da yok. Bu sene çok büyük şanssızlık yaşadık. İnşallah onu da telafi edeceğiz. Kupada bir, ligde de kalan iki maçımız var.”

Tecrübeli teknik adam, Demir Küme Sivasspor’da devam edip etmeyeceğine yönelik soruya, “Ben kendim de Sivaslıyım. Çalıştığım müddet içerisinde Sivas’a hoş şeyler de yaptım. Şayet ortam yeterli olursa, maksat olursa alışılmış ki devam ederim. Maksat olmazsa, istediğimiz şeyler olmazsa devam etmek bence yanlışsız olmaz.” karşılığını verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir