İspanya’da 7 gündür süren orman yangınında bin 600 hektarlık alan kül oldu

Gündem Mar 31, 2023 Yorum Yok
AA

İspanya, günlerdir süren orman yangınıyla uğraş etmeye çalışıyor.

Ülkenin doğusundaki Castellon ve Teruel kentleri ortasında çıkan ve 7. gününe giren orman yangını şimdiye kadar 4 bin 600 hektarlık alanı kül etti.

Yetkililer büyük bir ekolojik ziyana yol açan yangının hava kurallarının düzelmesiyle Castellon tarafı başta olmak üzere kıymetli bir kısmının denetim altına alındığını bildirdi.

Soğutma ve yangın söndürme çalışmalarının havadan 20 uçak ve karadan 500 kişilik takımla devam ettiği bilgisini veren Valensiya Özerk Hükümet Lideri Ximp Puig, sıcak havanın yarından itibaren tesirli olacağını belirterek bu sebeple yangının tekrardan alevlenmemesi için çok dikkatli olunmasını istedi.

Bölgeye girişler denetimli yapılıyor

Diğer yandan yaklaşık 55 kilometrekarelik alanda çok sayıda köyü etkileyen yangından ötürü şimdiye kadar konutlarından tahliye edilen 1500 kadar kişinin yavaş yavaş konutlarına geri dönmeye başladığı açıklandı.

Castellon’da 23 Mart’ta başlayan ve kuzeye yanlışsız yayılarak 4 bin 600 hektarlık alanı kül eden yangından ötürü bölgeye giriş ve çıkışlar jandarmanın kontrollünde yapılıyor.

Başbakan’dan tüm ziyanların karşılanacağı sözü

Ülkede bu yılın en büyük birinci orman yangını olan, bölgedeki hayat dışında tarım ve hayvancılığa da önemli ziyan veren Castellon-Teruel bölgesindeki yangından ötürü Başbakan Pedro Sanchez, tüm ziyanların karşılanacağı kelamını vermişti.

İspanya 2022’de orman yangınlarında tarihinin en makus yıllarından birini geçirmiş, toplamda 310 bin hektardan fazla alan yanmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir