İngiltere Hükümdarı III. Charles, birinci yurt dışı ziyaretine çıktı

Gündem Mar 31, 2023 Yorum Yok
İHA

İngiltere Hükümdarı III. Charles, tahta çıkmasının akabinde birinci yurt dışı ziyaretini Almanya’ya düzenledi.

Kral III. Charles, eşi Kraliçe Camilla ile Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender’in davetine üzerine başşehir Berlin’e geldi. Kraliyet ailesinin uçağı öğlen saatlerinde Berlin’e indi.

Kral III. Charles ve eşini, Cumhurbaşkanı Steinmeier ile eşi Elke Büdenbender, tarihi Brandenburg Kapısı önünde askeri merasimle karşıladı. Brandenburg Kapısı önünde tarihte birinci kere düzenlenen büyük çaplı merasimde iki ülkenin ulusal marşlarının çalınmasından sonra Kral III. Charles, kendilerini karşılamaya gelen halkla bir müddet sohbet etti.

Kendisine verilen ikramları de kabul eden Kral III. Charles, nezaket göstererek çok sayıda şahısla el sıkıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda karşılama

Kral III. Charles ve eşi Kraliçe Camilla için Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de de karşılama merasimi yapıldı. Cumhurbaşkanı Steinmeier ve eşi, kraliyet mensubu dostlarını bu defa daha küçük bir merasimden sonra Bellevue Sarayı’nda ağırladı.

Kral III. Charles ve eşi Kraliçe Camilla saraydaki ziyaretçi defterini imzaladıktan sonra Bellevue Sarayı’nda, siyaset, araştırma, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin iştirakiyle “Enerji Geçişi ve Sürdürülebilirlik” bahisli bir resepsiyona katıldı. Steinmeier, Kral III. Charles onuruna yaklaşık 130 davetlinin katılacağı bir akşam yemeği verecek. Kral III. Charles’in, yemek sonrası konuşmasının bir kısmını Almanca yapması bekleniyor.

Güvenlik tedbirleri artırıldı

Daha evvel prens olarak tekraren Berlin’e gelen III. Charles, kral olarak birinci defa Almanya’nın başşehrine geldi. İngiltere kraliyet ailesinin ziyareti sırasında Berlin’de çok büyük güvenlik tedbirleri alındı.

Şehirde yaklaşık bin polis çeşitli noktalara konuşlandırıldı. Pek çok anayol trafiğe kapatıldı. Öbür eyaletlerden ise 20’ye yakın patlayıcı tespit edebilen özel eğitimli polis köpeği Berlin’e getirildi.

Ziyaretin müddeti 3 gün

İngiltere kraliyet ailesinin Almanya ziyareti 3 gün sürecek. Kral III. Charles, Almanya ziyaretinin ikinci gününde Federal Meclis’te bir konuşma yapacak. Daha sonra eşiyle birlikte eski Tegel Havalimanı’nı ziyaret edecek ve orada kalan Ukraynalı mültecilerle görüşecek. Kraliyet çifti, yarın öğlenden sonra Brandenburg’a geçerek Brodowin eko-köyünü ziyaret edecek ve burada peynir yapacak.

Kral III. Charles ve Kraliçe Camilla, cuma günü ziyaretlerinin son gününde, Hamburg’a geçecek. Kral III. Charles ve eşi Camilla’nın cuma günü Almanya’dan ayrılması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir