İngiliz Daily Mirror gazetesi, Prens Harry’den özür diledi

Magazin May 12, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Sussex Dükü Prens Harry’nin MGN hakkında açtığı davanın duruşması, Yüksek Mahkeme’de yapıldı.

Prens Harry’nin avukatı David Sherborne, müvekkilinin, çocukluğundan bu yana yasa dışı biçimde elde edilmiş bilgilerle medyanın gayesi haline geldiğini belirterek, alakalarının bile bu yayınlardan etkilendiğini anlattı.

“Prens Harry, yayınlar nedeniyle kendisi ve kız arkadaşı için endişelendi”

Prens Harry’nin, Chelsy Davy ile 2004-2010 yıllarında yaşadığı ilginin de yayınlardan etkilenerek sona erdiğini kaydeden Sherborne,

(Davy) Kraliyet hayatının kendisine nazaran olmadığına karar verdi ve bu karar Prens Harry’yi çok üzdü. Bu yayınlar, Prens Harry’nin, kendisi ve kız arkadaşının güvenliği için endişelenmesine de sebep oldu.

dedi.

Sherborne,

Prens Harry’nin bir bireyle bağlantısı olduğunda ya da bağ dedikodusu çıktığında o kişinin ailesi ve arkadaşları kaosa sürükleniyor ve kendilerini MGN’nin yaptığı yasa dışı aktivitelerin içinde buluyorlardı.

diye konuştu.

“Prensin kaldığı otelde oda tutacak kadar ileri gittiler”

Prens Harry ve Davy’nin gözlerden uzak olmak için Mozambik’in Bazaruto Adası’nda tatile gittiğini söyleyen Sherborne, bu devirde Daily Mail muhabirlerinin prensin kaldığı otelde oda ayırtacak kadar ileri gittiğini de söz etti.

MGN avukatı Andrew Green ise savunmasında kurumun birtakım yanlışlar yaptığını kabul ettiğini belirterek,

MGN, tüm yasa dışı bilgi toplama olaylarından ötürü samimi halde özür dilemektedir ve tüm tez sahiplerine bunun bir daha yaşanmayacağı garantisini vermektedir. MGN, bu özrü, verilen ziyanı azaltmak için yapmıyor, tersine bu evredeki özrün, bu etkiyi yaratmayacağını kabul ediyor. Özür diliyor, zira bu durum hiçbir vakit yaşanmamalıydı.

ifadesini kullandı.

Prens Harry ile eşi Düşes Meghan Markle

Eski editör Morgan: “Prens mahkemeden çıksın ve ailesinden özür dilesin”

Dönemin Daily Mirror Editörü Piers Morgan da eski kurumunun özür dilemesiyle ilgili açıklama yaptı.

ITV’nin sorularını yanıtlayan Morgan, “Özür dileyecek misiniz?” sorusuna,

Çok büyük bir ticari kazanım için son üç yılını zalimce Kraliyet ailesinin özel hayatını ihlal ederek geçiren ve birçok palavra söyleyen Prens Harry’den, özel hayat ihlali dersi almam. Tavsiyem, mahkemeden çıksın ve ailesinden özel hayatlarını ihlal ettiği için özür dilesin.

sözleriyle cevap verdi.

“Ağır mahremiyet ihlallerine” uğradıkları için dava açmışlardı

Prens Harry, Daily Mirror dışında ülkedeki öteki medya kuruluşlarına da “mahremiyeti ihlal” davası açmıştı.

Bunlardan Daily Mail’in sahibi Associated Newspapers Limited’e (ANL) yönelik davada, şikayetçiler ortasında Prens Harry’nin yanı sıra Elizabeth Hurley, Sadie Frost, Elton John ve David Furnish üzere isimler yer alıyor.

Davacılar, ANL’nin işlediği argüman edilen “menfur cürüm eylemleri” sonucunda “ağır mahremiyet ihlallerine” uğradıklarını, özel bilgilerinin berbata kullanıldığını savunuyor.

Sussex Dükü Prens Harry, daha evvel de The Mail On Sunday gazetesine iftira davası açmış ve Temmuz 2022’de kazanmıştı.

Prens Harry, The Sun’a da mahremiyet ihlali davası açarken, avukatı David Sherborne, tıpkı dava kapsamında Galler Prensi William’ın The Sun’ın bağlı olduğu News Group Newspapers (NGN) şirketinden yüklü ölçü para alarak uzlaşma yoluna gittiğini sav etmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir