İlber Ortaylı’dan dikkat çeken kelamlar: Şırnak’ta kim okur üniversiteyi?

Gündem Mar 29, 2023 Yorum Yok
DHA

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 27 Mart-2 Nisan tarihleri ortasında kutlanan Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlediği aktiflikte, tarihçi İlber Ortaylı öğrencilerle bir ortaya geldi.

Ortaylı, isminin verildiği Vefa Lisesi Kütüphanesi’nde buluştuğu gençlere, eğitim ve hayat alışkanlıkları konusunda tekliflerde bulundu.

Ortaylı, eğitimin ticarileştiği tenkidinde bulundu.

“İlan veren okullar türedi”

Ortaylı, “Eğitim ticarete döndü, ilan veren liseler türedi. Her ilan veren okula inanmayın, muvaffakiyet oranları yüzde 20’den fazla değildir.” dedi.

“Eğitim enstitüleri kapatıldı; düpedüz cehaletten”

Eğitimin uzaktan yapılmasını yanlış bulduğunu belirten Ortaylı şöyle konuştu:

Maalesef eski edebiyatımızı size öğretecek bir kültürümüz kalmadı. Yani eğitim enstitüleri kapatıldı. Kapatılması berbat niyetli olmadı. Şuurlu bir şeyden daha makûs. Düpedüz cehaletten. Meslektaşlarıma da yönelik bir şey. Bilmek zorundasınız ve öğretmek zorundasınız.

“Dershanelerin muvaffakiyet derecesi yüzde 20’lerde”

Eğitim kurumlarının ticarileştiğini kaydeden İlber Ortaylı, “Her ilana inanmayın. Dershanelerin muvaffakiyet derecesi yüzde 20’lerdedir, yüzde 30 bile değildir.” dedi.

“Şırnak’ta kim okur üniversiteyi?”

Soruları da yanıtlayan Ortaylı, Anadolu’daki üniversiteler hakkında şöyle konuştu:

Fakat birtakım üniversiteleri açmasak âlâ olurdu. Şırnak’ta üniversite olmaz; burada okunur. Bu çok açık bir şey. Şırnak’ta kim okur üniversiteyi? Kim ders yapar orada? Burada çocuk büyükşehirde okuyacak, büyükşehri görecek. Oraya gidip üniversite açmakla mı olur bu iş? Bunu dediğimde çok kızmışlardı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir