İçinde kiracı olan konutlar artık satılmıyor

Genel Nis 03, 2023 Yorum Yok
İHA

Konut satın alacakların kriterleri değişti.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntının akabinde artık lüks değil zelzeleye güçlü konut kriteri getirildi.

Konut almak isteyenler boş daireleri tercih ediyor

Ama bununla birlikte artan kira fiyatlarında sürtüşme yaşamamak için kiracısız konut istiyor.

Artık kiralık konut zahmeti yaşandığı için konutun içindeki kiracının gidebileceği yer de olmadığında, kiracıları konuttan çıkartmak çok zorlaştı.

Kiracıyı çıkarmanın yeni usulü tahliye taahhütnamesi yaygınlaştı

Ev sahipleri tüzel garanti olarak kiracıların ‘tahliye taahhütnamesi’ imzalamasını istiyor. Daireler taahhütname imzalanmadan kiraya verilmiyor.

Emlakçılara nazaran kiracılı konutları satmak zor

Evlerini satmak isteyen mal sahipleri kiracılarının çıkmamasından ötürü zorluk yaşıyor. Alıcılar ise kiracısı olan konutu, kiracıyı çıkartamama ihtimalinden ötürü almak istemeyebiliyor. Bu sebeple emlakçılar kiracılı meskenleri satmanın güç olduğunu söylüyor.

“Yeni sahibi kiracıyı çıkartmak isterse altı ay mühlet sonrası çıkması için bildirimde bulunabilir”

Ev sahipleri ile kiracılar ortasında yaşanan uyuşmazlıklardan bahseden emlakçı Şerafettin Başaran, mesken sahipleri kiracısı olan dairesini satmak istediğinde konutu alacak kişinin kiracı ile mutabakatı gerektiğini belirterek şu yorumda bulundu:

Tapu değiştiği takdirde meskenin yeni sahibi kiracıyı çıkartmak isterse altı ay mühlet sonrası çıkması için bildirimde bulunabilir. Alıcılar kiracıların konuttan çıkmama sorunu ile karşılaşmamak için boş daireleri satın almak istiyor. Bu sebeple kiracısı olan daireleri de satmak son periyotta zorlaştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir