Hulusi Akar açıkladı! Suriyeli kardeşlerimizin gönülü olarak dönmesini istiyoruz

Gündem Nis 27, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Lideri Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Reza Aştiyani ve Rusya, İran ve Suriye istihbarat liderleri ile “dörtlü toplantı”da bir ortaya geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Moskova’da 4’lü görüşme dönüşünde birinci açıklamayı yaptı.

Bakan Akar yaptığı açıklamalarda “Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine istekli olarak dönmesini istiyoruz.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye-Rusya-Suriye ve İran savunma bakanları ile istihbarat liderleri ortasında gerçekleşen dörtlü toplantıya ait, “Bir an evvel terör belasından kurtulmak, ülkemizin, hudutlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve bölgeye bir an evvel barış, istikrar ve huzurun gelmesi için uğraş gösteriyoruz. Bu hususta aralık almak için elimizden gelen çabayı gösterecek, çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Öte yandan Akar’ın satır başlıkları şu biçimde:

“Suriye’de bulunmamızın tek nedeni teröristlerle çaba etmek”

Dörtlü toplantıda çeşitli mevzularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğunu tabir eden Akar şu tabirleri kullandı:

Muhataplarımızın görüş ve değerlendirmelerini dinledik, kendi görüş ve değerlendirmelerimizi detaylı halde aktarma fırsatı bulduk.

Her vakit söz ettiğimiz üzere Suriye’nin egemenlik haklarına, toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu, bizim Suriye’de bulunmamızın tek nedeninin orada bulunan terör örgütü PKK/YPG/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere teröristlerle çaba etmek olduğunu, teröristleri etkisiz hale getirmek için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğimizi, bunun yalnızca bizim için değil Suriye’nin bütünlüğü için de değerli olduğunu vurguladık.

“Suriyeli kardeşlerimizin inançlı ve saygın bir biçimde meskenlerine dönmelerini sağlamayı amaçladığımızı paylaştık”

Bir öteki hedeflerinin da Suriye’den Türkiye’ye yönelik mümkün yeni bir mülteci akınını önlemek olduğunu lisana getiren Bakan Akar şu biçimde konuştu:

Yaptığımız çalışmalarla Suriye’de olabildiğince olumlu, istikrarlı ortamı sağlamak, kaideleri oluşturmak suretiyle ülkemizde konuk ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin istekli, inançlı ve saygın bir biçimde konutlarına, topraklarına dönmelerini sağlamayı amaçladığımızı da kendileriyle paylaştık.

Suriye meselesinin BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm ögeleri kapsayıcı formda ve bütüncül bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini muhataplarımıza tabir ettik.

“Faydalı ve olumlu görüşmeler”

Dörtlü toplantı kapsamında çeşitli ikili görüşmeler de yapma fırsatı bulduklarını aktaran Akar şunları söyledi:

Bu toplantı ve görüşmeler yararlı ve olumlu oldu. Değerli katkılar sağlandı. Bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesi konusunda bu çalışmalara gereksinim olduğu konusunda taraflarla mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde bunun devamını tabir ettik.

“Suriyeli kardeşlerimizin aleyhine bir durum kelam konusu değil”

Milli Savunma Bakanı Akar, kelamlarını şöyle tamamladı:

İster Türkiye’de, ister Suriye’de bir arada olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Hiçbir formda onların aleyhine bir durum kelam konusu değil.

Onları zora sokacak bir karar almamız da konu bahis olamaz. Herkesin bunu bilmesi ve buna nazaran davranması lazım. Bizim başlangıçtan itibaren bu hususta son derece açık ve net bir siyasetimiz var.

Biz bir an evvel terör belasından kurtulmak, ülkemizin, hudutlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve bölgeye barış, istikrar ve huzurun gelmesi için çaba gösteriyoruz. Bu mevzuda ara almak için elimizden gelen çabayı gösterecek, çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bizim bu yapılan toplantının bundan sonraki faaliyetlere, bölgede barış ve istikrarın gelmesine önemli katkılar sağlayacağını kıymetlendiriyoruz. Olumlu bir atmosferde toplantıyı tamamladık.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir