HDP’li Sinan Çiftyürek’ten skandal açıklama: Kürdistan’a statü istiyoruz

Gündem May 11, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere yalnızca 4 gün kaldı.

Seçim sürecinde 6’lı koalisyon masası tarafından ortak aday olarak açıklanan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu gelişme sonrası soluğu Kandil’in siyasi uzantısı HDP’nin yanında almış ve takviyelerini alabilmek için pazarlık masasına oturmuştu.

Pazarlık sonrası HDP Kılıçdaroğlu’na takviyesini açıklarken, Kandil’den de terör örgütünün başkanları peş peşe açıklamalarla CHP Başkanı’na takviye gelmişti.

HDP’ye verilen vaatler gün yüzüne çıkıyor

Kılıçdaroğlu’na açıklanan takviyelerin akabinde pazarlık masasında neyin konuşulduğu kamuoyunda tartışma konusu olurken, Kandil’e verilen vaatler HDP’den gelen açıklamalarla gün yüzüne çıkmaya başladı.

Kürdistan için statü istedi

Rudaw’a konuşan HDP Van milletvekili adayı Kürdistan Komünist Partisi Genel Lideri Sinan Çiftyürek, ‘Kürdistan’a özel statü’ için çalışacaklarını söyledi.

“Sloganımız ‘Türkiye’ye demokrasi, Kürdistan’a özgürlük”

“Kürdistan’a statü istiyoruz.” açıklamasında bulunan Çiftyürek, ‘Kürdistan’a özgürlük’ naraları atıp, “Anayasada Kürt halkının varlığı kabul edilsin istiyoruz. Sloganımız ‘Türkiye’ye demokrasi, Kürdistan’a özgürlük.” diye konuştu.

“Şimdiden belirlememiz yahut isimlendirmemiz mümkün değil”

Skandal açıklamalarını sürdüren Sinan Çiftyürek, konuşmasında şu sözleri kullandı:

Kürdistan’a statü istiyoruz. Güney’de resmi bir statü var. Kuzey statüsüz kalamaz. Başkası; Kürtler madem Türkler ile eşit yurttaştır, kardeştir diyoruz anayasada Kürt halkının varlığı kabul edilsin istiyoruz. Sloganımız ‘Türkiye’ye demokrasi, Kürdistan’a özgürlük’. Coğrafik bir statü olmalıdır. Bu statü Güney modeli mi olur? Belediyeler üzerinden mi olur? Şimdiden belirlememiz yahut isimlendirmemiz mümkün değil.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir