Hataylı depremzede: Canımız kurtuldu lakin geçmişimiz gitti

Genel Mar 30, 2023 Yorum Yok
DHA

Depremin yıktığı Hatay’ın Antakya ilçesinde enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

6 Şubat’taki birinci sarsıntıda 1’inci katı çöken, öğlen saatlerindeki 2’nci sarsıntıda ise büsbütün yıkılan Birlik Apartmanı’nın 5’inci katında oturan Çayırlı ailesi, birinci zelzelenin akabinde binadan sağ çıktı.

Komşularını kaybeden ve o günden beri güçlü kurallarda yaşayan aile, binanın büyük kısmı kaldırılan enkazın kalıntıları ortasında dakikalarca anılarını aradı. Komşularına ilişkin eşyaları da bulunca ihtimamla kenara ayıran aile, enkaz önünde ağladı.

Eşi ve 3 çocuğuyla, enkazda anılarını arayan Sabahat Çayırcı, komşularının fotoğraflarını bulduktan sonra gözyaşlarını tutamadı.

“Bir fotoğraf bile bizim için servet olurdu”

Eşyalarımıza denk gelemedik. Bulacağımız küçük bir fotoğraf bile bizim için servet olurdu. Büyük umutla gelmiştik lakin elimiz boş kaldı. Canımız kurtuldu lakin anılarımız, geçmişimiz gitti. Kimi komşularımın fotoğraflarını, eşyalarını bulduk. Herkes birikimini enkazda bıraktı. Boşlukta üzereyiz. Açıkçası olaya, yeni hayatımıza adaptasyon sağlayamadık. Acımızı yaşayacak duruma gelemedik. Hepimiz konutlarımıza, mahallemize aşıktık. Her şey geride kaldı.

“Her şeyimiz gitti”

Sebahat Çaycı’nın eşi 45 yaşındaki Muhammed Ali Çayırcı ise birinci sarsıntıda bina büsbütün çökmediğinden sağ kurtulduklarını anlatarak, şu sözleri kullandı:

İkinci sarsıntıda ise binamızın büyük bir kısmı yıkılıp yan yattı. Birinci katta oturan komşularımız ise hayatını kaybetti. Onların cenazelerinin çıkmasını günlerce bekledik. Daha sonra enkaz kaldırma çalışmaları başladı. Biz bugün büsbütün kaldırılacağını bilmiyorduk. Anılarımız kurtarmak için geç kaldık. Her şeyimiz gitti.

Çayırcı çiftinin en küçük çocuğu 13 yaşındaki Fatih Çayırcı ise en çok ablalarıyla olan çocukluk fotoğraflarının bulunduğu hard diski bulmak istediğini lakin aramalarının sonuçsuz kaldığını söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir