Hatay’da zelzele sonrası yıkımın boyutu ve yürütülen çalışmalar görüntülendi

Gündem Nis 03, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Önce Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat sarsıntıları, akabinde 20 Şubat’ta yaşanan zelzele Hatay kent merkezi ve ilçelerinde büyük yıkıma neden oldu.

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli zelzelelerin akabinde Antakya, Defne ve Kırıkhan ilçelerinde yıkılmış yahut ağır hasarlı çok sayıda bina, helikopterden görüntülendi.

Görüntülerde, yıkımın geniş bir alana yayıldığı, Habib-i Neccar, Pir Muhammed Mescidi başta olmak üzere çok sayıda tarihi yapının da zelzeleler nedeniyle ziyan gördüğü yer aldı.

Dünyanın aydınlatılan birinci caddesi de yıkıldı

Antakya’daki “dünyanın aydınlatılan birinci caddesi” olarak bilinen Kurtuluş Caddesi ile asırlar boyunca birçok medeniyete konut sahipliği yapan binaların da yıkıldığı görüldü.

Bazı bölgelerde yapıların tamamının enkaza dönüşmesi felaketin boyutunu gözler önüne serdi.

Enkaz kaldırma çalışmaları da görüntülendi

Enkaz kaldırma ve ağır hasarlı binaların yıkım çalışmalarının yürütüldüğü bölgelerde kentin üzerini toz kaplaması da imajlara yansıdı.

Ekiplerin, aralıksız sürdürdüğü çalışmalar sayesinde kimi mahallelerde enkazın büyük kısmının kaldırıldığı gözlendi.

“Geçmişte de büyük yıkım yaşanmış”

Antakya’da 27 yıllık esnaf Ali Gazi, iş yerinin bulunduğu bölgede en büyük yıkımı Hatay merkezli zelzelelerde yaşadıklarını söyledi.

Büyük felaket olduğunu vurgulayan Gazi,

Bu bölge evvelden yaşanan zelzelelerde de harap olmuş onun için ismi Haraparası kalmış. Yeniden burada çok büyük yıkım yaşandı. Çok eski yapılar, tarihi eserler vardı, hepsi yıkıldı.

ifadesini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir