Hatay’da Uzun Çarşı olağana dönüyor

Genel May 08, 2023 Yorum Yok
DHA

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan sonra tamirat süreci devam ediyor.

Depremin vurduğu Hatay’ın Antakya ilçesinde bölgenin en işlek yerlerinden biri olan, tarihi 12’nci yüzyıla dayanan Uzun Çarşı’da 2 bin 500 dükkandan 600’ü yıkıldı.

3,5 kilometre uzunluğundaki çarşıda, olağana dönüş için çalışmalar sürerken kente dönen esnaf da dükkanlarını açmaya başladı.

Uzun Çarşı’da 400 dükkan açıldı

Çarşıda su ve elektrik sıkıntısıyla ilgili yapılan çalışmaların tamamlanmasının akabinde 400 esnaf iş yerini faaliyete geçirdi.

Uzun Çarşı’nın bir kısmının hudutları içerisinde kaldığı Habib-i Neccar Mahallesi’nin muhtarı Fuat Gövce, “6 Şubat zelzelesinden evvel çarşımız herkese açıktı. Zelzeleden sonra iş yerlerinin yüzde 80-90’ı hasar gördü. İnsanlarımız kent dışına gittiler. Geri dönmeye başladılar. Esnafımız iş yerlerini açtı. Burada İbrahim Ethem Hazretleri’nin yaptırdığı Mahremiye Mescidi de vardı.

Deprem esnasında yerle bir oldu. Şu an o haliyle duruyor. Su ve elektrik sıkıntımızın halledilmesiyle esnafımız tekrar dönüş yapıyor. Yaklaşık 400 dükkanımız şu anda açık ve çarşıya gelenlere hizmet veriyor” dedi.

Uzun Çarşı canlanıyor

Uzun Çarşı Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Lideri, 41 yıllık dondurma ustası Mehmet Hançer Gündüz de zelzelenin akabinde esnafın birçoklarının istemeyerek kentten ayrıldığını söyledi.

Gündüz, “İnşallah çarşımızın tekrar hayata geçmesi için elimizden geleni yapacağız. Valimize, belediye liderlerimize teşekkür ediyoruz. Daima gelip, isteklerimizi dinliyorlar. İş yerlerinin önünden enkazlar kaldırılıyor. Enkazlar kalktıkça dükkanlar temizlenip iş yerleri açılıyor.

Artık çarşımız hareketlenmeye başladı. İnşallah eskisinden daha düzgün hale geleceğiz. Memleketimiz çok hoş bir yer. Her kazmayı vurduğunuz yerden tarih çıkar. Hataylı kardeşlerimiz lütfen artık dönsünler.

Eski halimize geri gelelim. Onlar geldikçe çarşı ayağa kalkar, esnafımız canlanır. Şu anda tekrar dışarıdaki insanların takviyeleri için insanlarımız gelmeye devam ediyor” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir