Hatay’da ağır hasarlı iki binadan çıkarılan aygıtlarla diyaliz merkezi kuruldu

Genel Mar 31, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Özel Buyruk Diyaliz Merkezi’nin iki hizmet binası, 6 Şubat’taki Pazarcık ve Elbistan merkezli zelzeleler ile 20 Şubat’taki Defne merkezli 6,4’lük sarsıntının tesiriyle ağır hasar aldı.

Antakya ve Defne ilçesindeki sıhhat merkezlerinin sahibi Dr. İdris Buyruk, böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören hastaları için harekete geçti.

Enkazlardan çıkarılan diyaliz makineleri, hastalara umut oldu

Destekler sayesinde ağır hasarlı iki binadan diyaliz makinelerini çıkaran Buyruk, Maltepe Belediyesinin katkısıyla Defne ilçesi Subaşı Mahallesi’nde sahra diyaliz merkezi kurdu.

Binalardan çıkarılan ve daha sonra satın alınan aygıtlarla 25 yataklı merkeze dönüşen alan, böbrek hastası depremzedelere umut oldu.

Sahra diyaliz merkezinde, toplumsal garantisi olmayan muhtaçlık sahibi hastalara da bedelsiz hizmet veriliyor.

Hastalarının hüzünlü kelamları harekete geçirdi

Dahiliye uzmanı Dr. İdris Buyruk, hayatları boyunca unutamayacaklarını bir felaketi yaşadıklarını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde aile yakınlarının güvenliğini sağlayıp diyaliz merkezlerini denetim etmeye gittiğini anlatan Buyruk, şöyle devam etti:

Diyaliz merkezlerine gittiğimde yıkıntılarla karşılaştım. O anda dışarıda diyalize girmek için gelen hastaları gördüm. Bir mühlet sonra ‘Bizi diyalize almayacak mısınız?’ biçiminde hüzünlü kelamlar ortaya çıktı. Diğer birisi ‘Diyalize girmezsek öleceğiz, girersek kurtulma talihimiz olacak.’ dedi. Bu türlü fikirlerle, o zelzele yıkıntılarında diyalize girmeyi bekleyen hastanın ruh halini düşünün. O anda boğazım düğümlendi. Bu hastaları kurtarmak için bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündüm.

Emir, kısa müddette harekete geçerek iki diyaliz merkezindeki sağlam aygıtları ağır hasarlı binalardan çıkarmaya başladıklarını belirtti.

“Günde 50’ye yakın hastaya bakıyoruz”

Şu anda 3 seans yaparak günde 50’ye yakın hastaya bakıyoruz. Sahra diyaliz merkezimizin yan tarafında oluşturduğumuz büyük salon bitince 40 makineyi daha oraya koyacağız. Daha fazla sayıda hastaya tedavi imkanı sunma bahtımız olacak. Toplumsal garantisi olsun ya da olmasın, şu ana kadar buraya gelip de geri çevirdiğimiz hiçbir hasta olmadı.

Emir, böbrek yetmezliği çeken hastaların diyaliz makinelerinde tedavi görmesinin hayati değer taşıdığını, hizmetlerini bu şuurla sürdüreceklerini kelamlarına ekledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir