Hatay’da 65 bin 255 depremzede konteynerlere yerleştirildi

Gündem May 21, 2023 Yorum Yok
AA

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketinin yaraları sarılıyor.

Bingöl, Hatay’da görevlendirilen Kütahya Valisi Ali Çelik, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, merkez valileri Osman Kaymak ve Aykut Pekmez ile AFAD Uyum Merkezi’nde gazetecilere son çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bingöl, 6 Şubat’ta Anadolu coğrafyasının tarihin en büyük ve yıkıcı sarsıntılarından birini yaşadığını belirtti.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabırlar dileyen Bingöl, “Depremi en yıkıcı tesiriyle birlikte yaşadığımız gazi Hataylı hemşerilerimize göstermiş oldukları uğraş ve fedakarlıklardan ötürü şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Bingöl, zelzelenin yaşandığı birinci andan itibaren devletin ve bütün vatandaşların “asrın felaketi”ni göğüslemek için fevkalâde bir gayret sarfettiğini lisana getirdi.

“54 bin konteyner inşası devam ediyor”

Depremden başta Antakya, Defne, Kırıkhan, Samandağ ve Hassa olmak üzere bütün ilçelerin etkilendiğini belirten Bingöl, şöyle konuştu:

“İlimiz genelinde konutların yüzde 36’sı, ticarethanelerin yüzde 45’i kullanılamaz hale gelmiştir. Vilayet merkezinde ise bu oran yüzde 63’e çıkmaktadır. Bu yapı stoku içinde yer alan yıkık ve acil yıkılması gereken yapıların tamamı temizlenmiştir. Ağır hasarlı binalarımızın ise yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları ağır bir biçimde devam etmektedir.

Ayrıca enkaz döküm alanlarındaki ayrıştırma süreçleri de sürmektedir. Sarsıntıdan bugüne vilayetimizde toplam 175 farklı bölgede 54 bin konteyner inşası devam etmekte olup, bunlardan konseyimi tamamlanan 17 bin 400 adet konteyner 65 bin 255 vatandaşımızın kullanımına sunulmuştur.

Önümüzdeki bir haftalık dilim içinde de ek 8 bin konteyner depremzedelerimizin hizmetine sunulacaktır. Tüm konteynerlerimiz de çok kısa müddet içinde suramı tamamlanarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.”

Hava sıcaklıklarının artmasıyla ortaya çıkan klima gereksiniminin da giderilmeye başlandığını lisana getiren Bingöl, kısa müddette tüm konteynerlerde klima muhtaçlığının giderileceğini söz etti.

Esnafın süreksiz iş yeri taleplerinin çok süratli formda karşılandığını vurgulayan Bingöl, imaline başlanan 3 bin 880 iş yerinden 1453’ünün sahiplerine teslim edildiğini söyledi.

Hatay’da 883 bin 992 kişi oy kullandı

Hatay’da bulunan 1 milyon 62 bin 886 seçmenden 883 bin 992’sinin anayasal hakkını kullanarak sandığa gittiğini ve oyunu kullandığını belirten Bingöl, oy verme sürecinde seçmenlerin barınma, beslenme ve tahliye süreçlerinin başarılı bir formda yürütüldüğünü kaydetti.

Bingöl, birebir uygulamanın 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı ikinci cins seçiminde de yapılacağını tabir etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir