Fuat Oktay’dan Sinan Oğan değerlendirmesi: Güzel şeyler olacak diye düşünüyoruz

Gündem May 22, 2023 Yorum Yok
AA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, birtakım lokal televizyonların ortak canlı yayınında soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Oktay, seçim sonuçlarıyla, yurt dışında Türkiye’ye karşı atılan manşetlere milletin net halde yanıt verdiğini belirtti.

Oktay, “O manşetleri tekrardan onlara milletimiz yazdırmıştır. Bizim milletimizin feraseti ve de basireti hakikaten çok yüksek.” dedi.

Oktay, Millet İttifakı”nın, halkın menfaatleri doğrultusunda oluşturulmaktan çok, kendi iç çekişmeleri, siyasi hırsları ve kendi menfaatleri çerçevesinde oluşturulan bir ittifak olduğunu tabir ederek, “Bu menfaat ittifakı, Türkiye’nin menfaatleri ile çelişen bir menfaat ittifakıydı. Bizim yaptığımız tüm çalışmalar herkesi prensipler bazında bir yerde toplamaktır. Bu, Türkiye’nin kazandığı, Türkiye ortak paydasında buluşan bir ittifaktır.” diye konuştu.

“İnşallah hoş olacak, iyi şeyler olacak”

Oktay, “Dolayısıyla bu tabana da bu manada kendimizi anlatma bahtımız var. Cumhurbaşkanımız, Sayın Sinan Oğan ile görüştüler. İnşallah hoş olacak, iyi şeyler olacak diye düşünüyoruz. Bekleyip göreceğiz, inşallah hoş şeyler olacağını sizler de göreceksiniz.” dedi.

Resmi olmayan sonuçlara nazaran AK Parti’den Ankara milletvekili seçilen Oktay, “Biz Ankara’yı zati seviyorduk. Zati İç Anadolu’nun çocuğuyuz. Ankaralı da bizi sevdi, kucaklaştık, hemhal olduk. Artık Ankara ile ilgili çok önemli mega projeler başta olmak üzere bizim buna odaklanmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Millete karşı samimi olmak gerekir”

Seçimlerin akabinde, yurt dışında da gereken iletilerin alındığını ve bunun Türkiye’nin öteki ülkelerle kuracağı alakalarda kendini göstereceğini anlatan Oktay, “Herkes şunu biliyor; kritik mevzularda bütün dünyayı ilgilendiren, gerek bölgesel gerekse küresel boyuttaki sıkıntıların tamamında Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye ile çalışmak zorunda olduklarını ve bunun aslında dünya barışına da katkı sağladığını çok net görüyorlar.” açıklamasında bulundu.

Seçim öncesinde muhalefetin depremzedelere karşı tavrının, seçimin çabucak akabinde değiştiğini lisana getiren Oktay, şöyle devam etti:

“Seçim gecesinde sonuç ortaya çıkınca birden neye dönüştü? ‘Bedava konut vereceğiz’ diyenler, bırakın parasız konut vermeyi, verdikleri bir litre suyu haram ettiler. İşte gerçeklik dediğim budur, kurgu dediğim de budur. Milletimiz bu gerçeği görüyor.

Yani içtenlikle samimiyetsizlik ortasındaki farkı çok net görüyor. Buna nazaran de esasen hakemliğini yapıyor ve kararını veriyor. Hasebiyle millete karşı samimi olmak gerekir ve bizim yaptığımız bu; samimiyet.”

“Mevsimlik milliyetçilik periyodu başladı”

Oktay, CHP’nin seçim gecesinde, sandıklarla parti genel merkezi ortasındaki data bağlantısını sağlayabilecek sistemi kuramadığını tabir ederek, “Peki bunlar Türkiye’ye nasıl yöneteceklerdi? Niçin kuramadılar? Zira liyakat sıfır bunlarda, yalnızca lafügüzaf var bunlarda. Çok hoş konuşurlar fakat iş icraata geldi mi sıfırdır. Biz e-Devlet ile o denli bir sistem kurduk ki, kamunun bütün süreçlerini e-Devlet üzerinden yürüten bir Türkiye var.” diye konuştu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “mevsimlik milliyetçilik” yaptığını belirten Oktay, şunları kaydetti:

“Samimiyet testinden geçemiyor. Mevsimlik milliyetçilik devri başladı. ‘Terörle ortasına çok net bir çizgi çekmeyenlerle ben yola devam etmem’ iletisini verdi milletimiz. Birinci tıpta verdiği ana iletilerden birisi budur.

Herhalde mevsim dedikleri de ‘Bir hafta biraz milliyetçi telaffuz takınalım, ondan sonra yeniden yapacağımızı yaparız.’ Kusura bakma bizim milletimiz, feraseti ve basireti ile neyin ne olduğunu çok net gören ve gereken dersi de veren, gereken bildirisi da veren bir millettir. Münasebetiyle bunların karşılığı olmaz. Bu türlü mevsimlik milliyetçilikle bir yere gidilmez.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir