Fransız sözcüden skandal açıklama: PKK/YPG’yi hükümet olarak farklı kıymetlendiriyoruz

Gündem Nis 01, 2023 Yorum Yok
AA

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, bakanlığın haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Legendre, AA muhabirinin terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ve bunun bayan kolları YPJ mensuplarının geçen hafta Fransa Senatosunda ağırlanması ve madalya verilmesine ait sorusunu, “kuvvetler ayrılığını” münasebet göstererek geçiştirdi.

Terör örgütü YPG/PKK’yı aklamaya çalıştı

“Senato takvimine bağımsız olarak karar veriyor.” tabirini kullanan Legendre, terör örgütü YPG/PKK’nın alanda DEAŞ’a karşı kararlı bir gayret sergilediğini ileri sürdü.

Legendre, Avrupa Birliği (AB) terör listesinde yer alan PKK konusunda Fransa’nın Türkiye ile işbirliğinin devam ettiğini söyledi.

“Paris hükümeti PKK/YPG’yi farklı değerlendiriyor”

AA muhabirinin “Terör örgütleri PKK ve YPG ortasındaki bağın birebir vakitte bu iki örgütün kelamda ‘yöneticilerinin’ PKK bünyesinde kanlı terör hareketleri gerçekleştirdiğinin bilindiğini” söylemesi üzerine bakanlık sözcüsü, Paris hükümetinin PKK ve YPG’yi farklı değerlendirdiğini ve husus hakkında daha fazla söyleyecek kelamı olmadığını kaydetti.

Legendre, muhabirin “Bir terör örgütünün tıpkı takımları koruma ederek, isim ve ülke değiştirmesi halinde Fransa tarafından terör örgütü olarak tanınıp tanınmayacağına” ilişkin sorusunu da “Varsayımsal sorulara prensip olarak karşılık vermiyorum.” karşılığını vererek geçiştirdi.

Türkiye sert bir lisanla kınamıştı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ile bayan kolları YPJ mensuplarının Fransa Senatosunda ağırlanmaları ve “onur madalyasıyla ödüllendirilmeleri” üzerine Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro’yu bakanlığa çağırmış, bunun Türkiye tarafından kabul edilmediğini ve bu olayın sert bir biçimde kınandığını açıklamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir