Fatih’in Entelektüel Portresi kitabıyla renkli ve süratli bir seyahat

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

İstanbul’u 1453 yılında fetheden Fatih Sultan Mehmet’in güzel bir şair olduğu, İtalyancayı Osmanlıca üzere konuştuğu ve derin bir bilgi birikimine sahip olduğu herkesin malumu.

Yaşadığı mühlet boyunca pek çok kitap okuyan, dünya siyasetini yakından izleyen ve en kıymetlisi de İstanbul’u fethederek ismini altın harflerle yazdıran Fatih Sultan Mehmet’in entelektüel dünyasını anlatan; tarihçi-yazar İsmail E. Ürünsal’ın kaleme aldığı Fatih’in Entelektüel Portresi kitabı, ünlü padişahın donanımına, alıma odaklanıyor. Timaş Yayınları etiketiyle okurlarla buluşan kitap, tarih zevki sunuyor.

Osmanlı’yı en bilen müelliflerin başında gelen İsmail E. Ürünsal’ın titiz çalışması sonucu ortaya çıkan Fatih’in Entelektüel Portresi kitabını, tarihe merak duyan her kitapseverin okuması gerekir.

Bu kitapta, İstanbul’u fethederek imparatorluğun gerçek kurucusu olma vasfını kazanan Fatih Sultan Mehmet’in entelektüel tarafı inceleniyor.

Kitabın başında çocukluğundan gençliğine Fatih’in eğitim süreci ve etrafındaki hocalarına odaklanılırken akabinde Fatih’in âlimlerle olan bağlantılarına değinilmiş, ilim ve ideoloji tarihinin en değerli ve aktüel sıkıntılarına dair ulemanın tartışıp eser vermesindeki ana rolü üzerinde duruluyor.

Avnî mahlasıyla şiirler yazan padişah

Sonrasında “Avnî” mahlasıyla şiirler yazan bir şair olan Fatih’in bir divançe fiyatındaki şiirleri ve periyodun şairleriyle kurduğu şiir meclislerine dahil oluyoruz.

Genç yaşta bütün bu edebî ve ilmî birikime sahip Fatih kurduğu Saray Kütüphanesi ile payitaht İstanbul’da Doğu ve Batı kültürünü bir ortaya getirmeyi amaçlıyordu. Pekala Fatih’in ilgi ve merakları kütüphanesine nasıl yansımıştı?

Sayfa: 128

Hızlı ve renkli bir seyahat

Coğrafya, matematik, astronomi ve askeri ilimlerle ilgili kitaplardan farklı lisanlardan çeviri ettirdiği klasik yapıtlara, Venedikli ressam Gentile Bellini’nin tablolarından madalyonlara, Anabasis’ten İlyada’ya Fatih’in kütüphanesinin raflarında süratli ve renkli bir seyahate hazır olun.

Usta tarihçinin kaleminden

Fatih’in Entelektüel Portresi: Merakları, Kitapları ve Kütüphanesi, ömrünü Osmanlı kültür tarihinin yazımına adayan Prof. Dr. İsmail E. Erünsal’ın ehil kaleminden…

Kitap sayfası için bağlantı:

ergul.tosun@ensonhaber.com

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir