Fahrettin Altun’dan Almanya’ya kınama: Basın özgürlüğüne yönelik baskıdan telaş duyuyoruz

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok

Almanya’nın Sabah gazetesi Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay gözaltına alındı.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun’dan da kınama iletisi geldi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla reaksiyon gösteren Altun, bu tavrın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“Basın özgürlüğüne yönelik baskıdan telaş duyuyoruz”

Fahrettin Altun ekipmanlara el koyulmasının çok açık biçimde basın özgürlüğünün ihlal edilmesi olduğunu belirtek şu tabirlere yer verdi:

Sabah gazetesi Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay’ın, Cevheri İtimat üzere tescilli bir FETÖ mensubunun şikayeti üzerine göz altına alınmasını kınıyorum.

Almanya’da terör örgütü FETÖ aleyhinde yaptıkları haberler hasebiyle Türk gazetecilerin sabahın erken saatlerinde meskenlerine ve ofislerine baskın yapılarak gözaltına alınması ve ekipmanlarına el koyulması, çok açık bir biçimde basın özgürlüğünün ihlal edilmesidir.

Almanya’nın gazetecileri susturmaya yönelik bu tavrını kabul edilemez buluyor ve bu ülkedeki basın özgürlüğüne yönelik baskıdan kaygı duyuyoruz.

FETÖ’cüleri himaye eden ve bu kanlı terör örgütünün faaliyetlerine müsaade veren Alman makamlarını bu yanlış tavırdan geri dönmeye, terörle gayrette Türkiye ile samimi bir iş birliği yapmaya ve göz altına alınan Türk gazetecileri bir an evvel özgür bırakmaya çağırıyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir