EYT’den emekli olup tıpkı işte çalışmaya devam eden taban ücretlinin maaşı: 9 bin 144 TL

Siyaset Haberleri Nis 06, 2023 Yorum Yok
DHA

Yeminli Mali Müşavir Yusuf Özer’e nazaran EYT’li ve minimum fiyatla çalışan bir kişi çalışmaya devam ederse, net 8 bin 506 lira değil, işsizlik primi kesilmeyeceği için 9 bin 144 TL maaş alacak.

Özer’e nazaran, ortadaki fark, işsizlik primi kesilmeyeceği için yaşanacak.

EYT’den emekli olan çalışanı tekrar işe alan patron desteklenecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) ait düzenlemenin yürürlüğe girmesinin akabinde ayrıntılarına ait bilgi veren Yeminli Mali Müşavir Yusuf Özer, prim takviyesini şöyle anlattı:

EYT’den emekli olan çalışanı patron bir ay içinde tekrar işe alırsa, toplumsal sigortalar priminde yüzde 5’lik bir indirim sağlanacak. EYT’li ve minimum fiyatla çalışan bir kişi çalışmaya devam ederse, işsizlik primi kesilmeyeceği için 8 bin 506 TL değil, 9 bin 144 TL maaş alacak. Emekli maaşında ise rastgele bir değişiklik olmayacak.

“Yaş sınırlaması yok, gün sınırlaması var”

EYT kapsamına giren şahısların 8 Eylül 1999 tarihinden evvel işe başlayanlar olduğunu belirten Özer, EYT koşullarını şöyle aktardı:

Erken emeklilik hakkını elde etmiş olacaklar. EYT’de yaş sınırlaması kelam konusu değil lakin gün sınırlaması kelam konusu. Gün konusunda da işe giriş tarihine nazaran gün sayısı değişiyor. 8 Eylül 1976’dan evvel işe girenler 5 bin gün, 9 Eylül 1976 ile 23 Mayıs 1979 ortasında işe girenler yeniden 5 bin gün, 24 Kasım 1986 ile 23 Mayıs 1988 ortasında işe girenler 5 bin 450 gün, 24 Kasım 1998 ile 8 Eylül 1999 ortası işe girenler 5 bin 975 günü doldurması gerekiyor. Ayrıyeten Bayan ve Erkeklerde Kaideler farklılık gösteriyor.

“Yapılandırmada taksit ödemeleri başladı”

Öte yandan Yapılandırma Kanunu’na da dikkati çeken Özer, dedi.

Bu kanun 12 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak 7440 Kanun Numarası ile çıktı. Bildirimler de yayınlandı. Bu kanun 31.12.2022 tarihine kadarki bütün borçları kapsıyor. Kamu borçları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ilişkin borçlar, gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ilişkin borçlar, büyükşehir belediyesi ve belediyelere ilişkin borçlar, yatırım izleme uyum heyetine ilişkin borçlar, vilayet özel yönetimine ilişkin borçlar ve cezalar üzere kamuya ilişkin bütün borçları kapsıyor. Taksit ödemeleri kanunu Resmi Gazete’de yayınlandığı gün itibariyle başlamış oldu. Son müracaat tarihi 31 Mayıs 2023’tür. Birinci taksit ödemesi ise 30 Haziran 2023’tür. Resmi Gazete’de yayınlanan kanun metninde Cumhurbaşkanlığı’na uygulamayla ilgili bir ay uzatma yetkisi tanındı. Uygulamada meydana gelecek talepler ağır olduğu takdirde Cumhurbaşkanlığı bu yetkiyi kullanacak.

“İcra takibi durdurulacak”

Kanundan yararlanmak isteyen her vatandaşın icra takibinin durdurulacağını belirten Özer, yapılandırmanın ayrıntıları hakkında şöyle konuştu:

Bu mevzuda cebri tahsilat, cebri satış uygulanmayacak. Taksitleri ödediği sürece bu süreçler uygulamadan kaldırılacak. Peşin ödemede faizden yüzde 90’a kadar indirim kelam konusu olacak. Davası devam eden mükelleflerin durumu ise bu kanun hususunda ihtilaflı borçlar kısmında yer alıyor. İhtilaflı borçların ihtilaf safhasının yer aldığı duruma nazaran yararlanma biçimi değişiyor. İhtilaf şimdi dava safhasında değilse, ana parada yüzde 50 indirim olacak, cezaların da tamamı kaldırılacak. İhtilaf dava safhasında ise yeniden ana paranın yüzde 50’si indirilecek, cezaların da tamamı silinecek. Vatandaşlar bu kanundan yararlanmak için ilgili kurumlara da fiziken yahut şahsen de başvurabilir. Elektronik ortamda da e-Devlet üzerinden müracaat edebilirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir