EYT müracaatları sürüyor! Müracaat sayısı 1,5 milyona yaklaştı

Gündem Mar 30, 2023 Yorum Yok
DHA

Emeklilikte Yaşana Takılanlar (EYT) probleminin çözülmesiyle birlikte milyonlarca vatandaşın yüzü güldü.

EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlanmasının akabinde, emeklilik için müracaat yapanların Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerindeki telaşı devam ediyor.

Müdürlüklerde emeklilik başvurusu taleplerini alan çalışanın ağır mesaisi sürüyor.

1,5 milyon kişi başvurdu

EYT kapsamında 2 milyon 250 bin sigortalının emeklilik başvurusu yapmasının beklendiği SGK müdürlüklerinde, sayı 1,5 milyona yaklaştı.

Antalya’da ise 28 Mart prestijiyle 57 bin 120 müracaattan 4 bin 900’ünün aylık bağlama süreci gerçekleştirildi.

EYT telaşı

Antalya’da EYT kapsamında 100 bin sigortalının emeklilik için müracaat yapmasının beklendiğini anlatan Toplumsal Güvenlik Vilayet Müdürü Beyazıt Ablay açıklamasında şöyle konuştu:

İl Müdürlüğü olarak 28 Mart prestijiyle 57 bin 120 civarında EYT kapsamında müracaat aldık. Antalya’da emeklilikte yaşa takılanların sayısı 100 bin civarında. Önümüzdeki süreçte de müracaatlar devam edecek. Aylık bağlanması için ağır çalışma içerisindeyiz. Talepler alındıktan sonra emeklilik servisimiz fazla mesai yaparak, hafta sonu çalışarak, müracaat sahiplerinin aylıklarını bağlayıp maaşlarını almalarına imkan sağlama çabasında.

“Hak kaybı olmayacak”

Başvuru yapanlara aylık bağlanma süreci hakkında bilgi veren Ablay, şunları söyledi:

Vatandaşlarımız talep tarihini takip eden ay başından itibaren hak kazanılmış oluyor. 3 Mart ile 31 Mart ortasındaki müracaatta hak kaybı açısından fark yok. 1 Nisan prestijiyle aylık hak edilmiş olacak. Yoğunluk ve fiziki kapasitemizden kaynaklı aylıklarda sarkma olsa da sigortalımızın hak kaybı olmayacak. Birikmiş biçimde aylıklar ödenecek. Yoğunluk çok fazla. Tüm uğraşımızla müracaatları alıp, aylık ödenmesi için çalışmalarımız sürüyor.

“Kapasitenin 5 kat fazlası süreç yapıldı”

İl müdürlüğünün ayda 1000 civarında aylık bağlama kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Ablay, çalışanların emeklilik için başvuranların süreçlerini tamamlamak için özveriyle çalıştığını anlatarak, şunları söyledi:

Ülkemizde birinci etapta 2 milyon 250 bin civarında EYT’li başvurusu bulunuyor. Müracaatlar 1 milyonun üzerinde. 1 milyon ile 1,5 milyon ülke genelinde alındı. Vilayet Müdürlüğü olarak 57 bin civarında talep aldık. Talepleri karşılamak için 17 başka banko açtık. Talepleri emeklilik servisine aktarıyoruz. Çalışanımız fazla mesai yaparak çalışmalarını sürdürüyor. 4 bin 900 civarında aylık bağlama süreci yapıldı. Çalışanlarımız aylık 50 saat fazla mesai yapıyor. Cumartesi günleri emeklilik servisimiz çalışıyor, akşamları 3-4 saat çalışmalarımız sürüyor. Vilayet Müdürlüğümüzün ortalama aylık bağlama kapasitesi 1000 civarında, EYT sürecinde biz bunu 5 kat artırmış bulunmaktayız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir