Ensonhaber ‘Gündem Özel’ yayınında 28 Mayıs seçimi değerlendirildi

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok

Türkiye’de seçim atmosferi devam ediyor…

Milyonlarca seçmen rekor iştirakle 14 Mayıs seçimlerinde kararını yansıtsa da, Cumhurbaşkanı adayları yüzde 50+1 oy oranına ulaşamadı.

Buna karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir defa daha sandıktan galip çıkarak en yakın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’na 2,5 milyon fark attı.

Bu sonuçlar ikinci çeşidi da beraberinde getirdi.

28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için alanda çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor.

Seçim müddetince canlı yayın yapan Ensonhaber de YouTube kanalında yaptığı yayınla abonelerinin karşısına çıkıyor.

Bugün ise İlker Koç’un sunumuyla yine abonelerle buluşan ‘Gündem Özel’ programında stüdyo konuğu araştırmacı müellif Sevda Türküsev oldu.

Koç ve Türküsev, canlı yayın ilişkisiyle Siyasetçi Ufuk Uras ve Terör ve Güvenlik Uzmanı Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe’yi ağırladı.

“Sandığa gitmeyen seçmeni tekrar motive etmek için düzgün çalışmak lazım”

11 gün sonra yapılacak seçimlerin değerlendirildiği programda, Uras şu değerlendirmelerde bulundu:

“Muhalefet birinci tıpta ruhsal üstünlüğünü kaybetti. Ruhsal üstünlük iktidara geçti. Burada yapılacak iş muhalefet açısından, seçimlere katılmayan seçmeni motive etmek. O da çok kolay gözükmüyor. Sokaklara çıktığınız seçim tansiyonunun düştüğünü görüyorsunuz. Son güne kadar siyasetin tabiatı gereği bu uğraşın yapılması gerekiyor. Ancak ben iştirakin yükseleceği kanaatinde değilim. Sandığa gitmeyen seçmeni tekrar motive etmek için uygun çalışmak lazım. Diğerlerinin yanlışları üzerinden değil, kendinizin dönüşüm projesi üzerinden bunu yapmanız lazım.”

“Güvenlik tehdidi ile kol kola bir görünüm sergilerseniz kaybedersiniz”

Ardından yayına bağlanan Terör ve Güvenlik Uzmanı Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe ise şöyle konuştu:

“Türkiye’de siyaset terör üzerinden yapılmaz. Türk halkının itimadı üzerinden yapılmaz. Bununla birlikte yaptığınız vakit ziyan görürsünüz. Bu Fransa’da da böyledir, İngiltere’de de böyledir. Dünyanın hiçbir ülkesinde güvenlik tehdidi varsa ve siz bu güvenlik tehdidi ile kol kola bir görünüm sergilerseniz kaybedersiniz. HDP’nin yetkililerinden bir tanesi, ‘100 yıllık Cumhuriyet ile hesaplaşacağız’ dedi. Öbürü Kandil’den açıklama yapıyor. Bunlar medyaya yansıyor. Bu durumda beşerler bunu duyunca reaksiyon gösteriyor. Bu reaksiyon de alana yansıyor. Orada çok acılı bir anne ve baba var. Ve siz bu türlü bir telaffuzla seçime gidiyorsunuz. Sizi destekleyen bir partinin uzantıları bu türlü açıklama yapıyor bu da karşılık bulmuyor, terslik buluyor. Çok tehlikeli yere de gidiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir