Elektrikli Renault 5’ten birinci ayrıntılar geldi

Genel Nis 01, 2023 Yorum Yok

Elektrikli araba pazarına olan ilgi artmaya devam ederken, Renault bilhassa Zoe modeliyle Avrupa’da büyük başarılara ulaştı.

Renault Zoe, 2024 yılında yollara veda edecek ve Zoe’den kalan boşluk büsbütün elektrikli olarak hayata döndürülecek ikonik modeller Renault 4 ve 5 ile dolacak.

Renault 5 birinci detaylar

Renault 5, CMF-B MESKEN mimarisi üzerinden yükselecek. Renault, R5’in kesimlerinin yüzde 70’ini CMF-B tabanlı Clio ve Captur’dan aldığını açıkladı.

Bu sayede R5’in üretim maliyeti, Zoe’nin maliyetine kıyasla yüzde 30 oranında azaltıldı.

Renault 5 elektrikli hatchback, Münih Araba Fuarı’nda 70’li ve 80’li yıllardaki özgün modellerin yanında birinci kere görücüye çıkmıştı. Fransız marka, 2024 yılında üretim versiyonunun geleceğini doğruladı.

Yeniden canlandırılan retro model, Renault-Nissan İttifakının küçük elektrikli araçlar için özel olarak tasarladığı yeni CMF-BEV platformunu temel alan birinci araç olarak 2024 yılında üretime girecek.

Münih Araba Fuarı’nda Auto Express’e konuşan Renault’nun mühendislikten sorumlu lider yardımcısı Gilles Le Borgne, Renault 5’in nitekim uygun fiyatlı bir araç olacağını söyleyerek 20 – 25 bin euro aralığını işaret etmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir