Economist’ten Rusya – Ukrayna Savaşı haritası: Türkiye tarafsız

Gündem Nis 02, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Geçen yıl şubat ayında başlayan Rusya ve Ukrayna ortasındaki çatışmalarda şimdi ateşkes sağlanamadı.

Bazı ülkeler Rusya’yı desteklerken, kimileri da Batı yanlısı bir hal takınıyor. Kendilerini tarafsız olarak konumlandıranlar da var.

Ukrayna’da kim hangi tarafta araştırması

The Economist mecmuası, “Kimler Rusya’nın destekçileri?” başlıklı tahlilinde mevzuyu ele aldı. Rusya’yı savaş nedeniyle etkin biçimde kınayan ülke sayısının, bir yıl öncesine nazaran düştüğü belirtildi.

Birçok ülkenin Rusya eğilimli tarafa geçtiği, bunların savaşı açıkça desteklemeseler bile Rusya’yla dost ülkeler olduğu kaydedildi.

Çin, İran, Myanmar, Güney Afrika, Burkina Faso, Mali, Venezuela, Küba ve Nikaragua’nın Moskova’yı destekleyenler ya da bu tarafta eğilim gösterenler ortasında yer aldığı aktarıldı.

Türkiye tarafsız konumda

Türkiye’nin, devam eden savaşta tarafsız bir pozisyonda olduğu belirtilerek şöyle denildi:

Tarafsız olan Türkiye, Rusya ile ticareti artırdı. Ukrayna’ya da füze taşıyan insansız hava araçlarından roket ve top mermilerine kadar silah sağladı.

Kılıçdaroğlu: Ukrayna’nın yanında yer almalıyız

Bu detay, akıllara 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen yıl yaptığı açıklamayı getirdi:

Rusya ile ekonomik bağlarımız var. Ekonomik bağlarımızı sürdüreceğiz. Rusya-Ukrayna Savaşı’nda, Ukrayna’nın yanında yer almamız gerektiğini düşünüyoruz.

Haritada kırmızı renk, Rusya’ya eğilimi ve bu ülkeye dayanağı temsil ederken, mavi taraf ise Batı yanlısı olanları ve Rusya’yı kınayanları gösteriyor.

Çin ayrıntısı

Güney Afrika üzere kimi ülkelerin başlangıçta tarafsız olduğu; Botswana üzere ülkelerin ise Batı eğilimli olmaktan uzaklaştığı tabir edildi.

Tavrı merak edilen bir öteki ülke olan Çin’in, Rusya’ya eğilimli olmaya devam ettiği hatırlatıldı:

“Şi, çatışmayı kendi avantajına kullanmaya odaklandı”

Ancak Çin’in önderi Şi Cinping, savaş uğraşlarına manalı bir dayanak sağlamak yerine, öncelikle Batı’yı dürtmeye ve çatışmayı kendi avantajına kullanmaya odaklanmış görünüyor.

Şi, şimdiye kadar Rusya’nın silah ve asker tedariki üzere yardım tekliflerini reddetti. Tarafsız olarak sınıflandırılan Hindistan da taraf seçmeye zorlanmaktansa ticaret mutabakatlarından yararlanmaya daha istekli.

“Batı ile yarışlarının ihtimali yok”

Sadece Belarus, İran ve Kuzey Kore’nin Kremlin’e “fiilen silah sağladığı” detayına yer verildi.

Çin istisnası dışında, Putin’in “dostlarının” Batı’nın Ukrayna için kaynak oluşturma kapasitesiyle yarışının pek muhtemel olmadığı görüşü paylaşıldı:

“Rusya dayanak kazandı lakin bu dostluklar boş”

Yalnızca ABD, işgalden bu yana 33 milyar doların üzerindeki bir bedelle eğitim ve ekipman sağladı. Eylül ayı prestijiyle yaklaşık 50 öteki ülke, 13 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı sağladı yahut taahhüt etti.

Rusya, kağıt üzerinde geçen yıl telaş verici ölçüde dayanak kazandı. Fakat pratikte, bu dostluklar boş görünüyor.

Gözden Kaçmasın İngiltere Hükümdarı Charles: Almanya’nın Ukrayna’ya askeri dayanağı cesurca Haberin Detayları
Çin’den ABD’yi kızdıracak ileti: Rusya ile askeri işbirliğini geliştirmeye hazırız Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir