Dünya basını, 14 Mayıs cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerini yazdı

Gündem May 16, 2023 Yorum Yok
İHA

14 Mayıs cumhurbaşkanı ve milletvekili seçim süreci ve sonrasında ortaya çıkan tablo, dünyada geniş yankı uyandırdı.

Saat 08.00’de başlayan oy verme süreci 17.00’de sona erdi. Milletlerarası medya kuruluşları, oy sayımıyla ilgili durumu okurlarıyla paylaştı.

BBC’de 14 Mayıs gündemi

Birleşik Krallık merkezli yayın kuruluşu BBC, “Türkiye seçimleri. Cumhurbaşkanı kim olacak” başlığı ile anlık bilgi aktardı.

Üç büyükşehirdeki seçimlerin sonucu ‘dramatik’ bir formda etkileyeceği kaydedilen haberlerde, Ankara Belediye Lideri Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamalarına yer verildi.

Reuters: İkinci tıp olabilir

İngiliz haber ajansı Reuters, “Rakiplerin ikisi de liderliğini erken ilan etti lakin ikinci çeşit olabilir” başlığı ile Türkiye seçimlerini okuyucularına servis etti.

CNN: Bu bir referandum

ABD’li haber kanalı CNN de Türkiye seçimlerini yakından takip ederek gelişmeleri anbean duyurdu.

“Erken seçim sonuçları” başlıklı haberinde muhalefetin, erken sonuçların seçimi Kılıçdaroğlu’nun kazandığını gösterdiğini savunduğu sözlerine verdi. Bir başka haberinde “Bu bir referandum” başlığını kullanan CNN, Türkiye’de seçimlere ait bilgileri paylaştı.

AP: Erdoğan önde gidiyor

ABD’li haber ajansı AP ise “Erdoğan önde gidiyor” diyerek, sayılan oylara nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi birinci sırada götürdüğünü yazdı.

Muhalefetin ise seçimi Kılıçdaroğlu’nun önde götürdüğüne ait yaptığı açıklamalarına yer verilen haberde, Türkiye’nin 100’üncü yılında gerçekleştirilen seçimlerin kıymeti vurgulandı.

France 24: 5 milyon genç birinci defa oy kullandı

Fransa merkezli yayın kuruluşu France 24, seçimlerdeki gelişmeleri “son dakika” olarak duyurdu.

“5 milyon genç birinci kere oy kullandı” ifadelerini kullanan France 24, oy kullanma sürecinin sona erdiğini, yapılan birinci açıklamaları anbean okuyucularına servis etti.

Fransız haber ajansı AFP, muhalefetin önde gittiği tarafında açıklamalara yer verdi.

İngiliz Guardian ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun tabirlerini paylaştı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamalarını veren Guardian, oyların yüzde 50’sinin sayıldığını yazdı.

Gözden Kaçmasın Ömer Çelik: YSK vazifelileri, titizlikle çalışıyor Haberin Detayları
İran’da Kemal Kılıçdaroğlu birinci çıktı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir