Diyarbakır’da ailelerin evlat nöbeti devam ediyor

Gündem May 20, 2023 Yorum Yok

Terör örgütü PKK tarafından kaçırılan binlerce gencin ailesi, Diyarbakır’da evlatlarının geri dönmesini bekliyor.

Eylül 2019 tarihinde farklı kentlerden Diyarbakır’a gelerek oturma hareketi başlatan ailelerin HDP Vilayet Başkanlığı binası önündeki evlat direnişi ise bin 355’inci günüde de kararlılıkla devam ediyor.

Aileler, evlatlarına kavuşmadan oturma aksiyonunu bitirmeyi düşünmüyor. Evlatlarına kavuşanlar epeyce da umutları yine yeşeriyor.

“Gelin teslim olun, orası makûs bir yer”

4 yıl değil, isterse 44 yıl, isterse 50, 100 yıl olsa ömürleri yetene kadar evlat nöbetinde olacaklarını söyleyen Gülcan Biçer’ in babası Necmettin Biçer, “4 yıla yakındır HDP önünde Diyarbakır anneleri, Van anneleri burada evlat nöbetini tutmaya devam ediyoruz. Çocuklarımızı almadan bu malum partinin önünden ayrılmayacağız. Dağda bulunan bütün geçlere, çocuklara hepsine seslenmek istiyorum. Gelin güvenlik güçlerine teslim olun.

Bu devlet hepimizindir. 41 tane evladımız geldi. Hepsi ailelerinin yanında. Sizde gelin güvenlik güçlerine teslim olun. Annelerinizin, babalarınızın yanlarına gelin orası sizin yeriniz değil. Orası berbat bir yerdir.” dedi.

“Kimin için öldürüyorsunuz?”

Çocuklarını mağaralara atıldığını söz eden baba Biçer, “Ya öl ya da öldür. Kimin için öldürüyorsunuz? Kim için ölüyorsunuz? Bu devlet, bu ülke hepimizindir. Hepimizin kanı bu ülke için dökülmüş, şehitlerin kanı vardır.

Buradan da kızıma seslenmek istiyorum. Gülcan, beni duyuyorsan, görüyorsan ben ile annen burada 4 yıldır bekliyoruz. Senin yolunu gözlüyoruz, seni buradan almadan gitmeyeceğiz. Bu yanlış yoldan daha vakit varken dön gel güvenlik güçlerine teslim ol.” diye konuştu.

“O gitti benim dünyam yıkıldı”

Dört yıldır HDP önünde evlat nöbeti tutan anne Bedriye Uslu ise bu kaygıdan büyük sıkıntı olmadığını lisana getirdi. Allah’ın kimseyi evlat acısıyla imtihan etmemesi duasında bulunan Uslu, “Oğlum Mahmut için her gün çıkıyorum bu çadırın yolunu tutuyorum. Mahmut’um gelene kadar bu nöbetime devam edeceğim, daima burada olacağım.

O nasıl gitti benim dünyam yıkıldı. Rabbim haklarımızı bu HDP’lilere bırakmasın. Bizim çocuklarımızı bizden başka bıraktılar kaçırıp götürdüler dağda taşa mahkûm ettiler.” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir