‘Demir bilek’ Şaban Mazak, Avrupa ve dünya şampiyonlukları hedefliyor

Spor Haberleri May 05, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde ayakkabı tamirciliği yaparak geçimini sağlayan 58 yaşındaki Şaban Mazak, yaklaşık 20 yıl evvel tanıştığı bilek güreşi antrenörü Selahattin Çöpten’in tavsiyesiyle bu spora başladı.

Bugüne kadar katıldığı ulusal ve memleketler arası şampiyonalarda pek çok derece elde eden Mazak, son olarak mart ayında Kocaeli’de düzenlenen Para Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası ve Ulusal Kadro Seçmeleri’nde birinciliğe ulaştı.

Mazak, bu yıl içinde yapılması planlanan Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanmayı, akabinde Dünya Şampiyonası’nda da birincilik kürsüsüne çıkmayı hedefliyor.

“Hedefim dünya şampiyonu olmak”

Şaban Mazak, emekli olduktan sonra Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) dayanağıyla deri eserleri imalatı üzerine bir iş yeri açtığını, çalışmalarını burada sürdürdüğünü söyledi.

Selahattin Çöpten’in bir gün kendisini yanına çağırıp, bilek güreşi yapmalarını istediğini anlatan Mazak,

Önceden ben olağan şampiyonalara katılıyordum, bedensel engelliler farklı değildi. Türkiye 3’üncüsü ve birincisi oldum. Ondan sonra kategori olarak ayrıldık. Bugüne kadar 5 Türkiye birinciliğim, Avrupa ikinciliğim, dünya üçüncülüğüm oldu. En son bir ay evvel yapılan Türkiye Şampiyonası’nda hem sağ hem sol kolda birinci oldum. Artık Avrupa’ya gideceğiz inşallah. Ne vakit belirli olacak bilmiyorum. Ondan sonra dünya şampiyonluğuna gideceğiz. İnşallah amacım dünya şampiyonu olmak.

diye konuştu.

Milli forma ile Türkiye’yi en güzel halde temsil etmek istediğini lisana getiren Mazak,

ifadelerini kullandı.

“Günüm dolu dolu geçiyor”

Kendisini engelli olarak görmediğini, her işini yapabildiğini vurgulayan Mazak,

Çalışıyorum, üç çocuğum var. Bir de dünya şampiyonu olursam… Emekliyim, üreticiyim. İdmanlarımı iş yerinde ve konutta yapıyorum. Hanımla konutta ip çekiyoruz, havlu sıkıyoruz. Spor salonuna gelip çalışıyorum. Haftada iki gün lakin idman yapabiliyoruz. Hem iş yerinde çalışıyorum hem idman yapıyorum. Günüm dolu dolu geçiyor.

şeklinde konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir