Cumhurbaşkanı’na küfreden Fenerbahçeli taraftarlar hakim karşısına çıktı

Genel Nis 30, 2023 Yorum Yok
İHA

Süper Lig gruplarından Fenerbahçe ile Ümraniyespor, 8 Ağustos 2022 tarihinde karşı karşıya geldi.

Maç öncesinde de Kadıköy’deki meyhaneler tıklım tıklım doldu.

Burada alkol alan bir küme taraftar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a koro halinde küfretti.

Küfürlere alkışlı destek

“S…. ol git Recep Tayyip” halindeki küfürlü tezahüratlara, içki masalarından alkışla dayanak verildi.

Cumhurbaşkanı’na yönelik hakaretler, toplumsal medyada büyük reaksiyona neden olunca manzaralardan tespit edilen şahıslara yönelik soruşturma başlattı.

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar mahpusla cezalandırılmaları istenen sanıklar hakim karşısına çıktı.

Sanıklar, savunma yaptı

Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Tolga I., Özcan U., Berkan O. ve İsa C. katılırken, yurt dışında olduğu için mazeret bildiren Serhat Ç. katılmadı.

Sanık avukatları da salonda hazır bulundu.

Savunma yapan sanıklardan Tolga I., şunları söyledi:

“Başkalarının söylediğini de duymadım”

Olay günü her vakit gittiğimiz yere, maç öncesi yemek yemek için gittik. Kalabalık vardı. Bir ölçü da alkol aldım. Çocuklarım Fenerbahçelidir. Ortamda Fenerbahçe lehine hoş tezahüratlar yapılıyordu. Ben de telefonumla çocuklarımı manzaralı aradım ve tezahüratları gösterdim. Katiyetle Cumhurbaşkanı’na karşı tez edilen formda sinkaflı kelamlar söylemedim. Diğerlerinin söylediğini de duymadım lakin sonradan tezahüratların öbür bir istikamete geçtiğini öğrendim. Beraatimi isterim.

“Suçlamayı kabul etmiyorum”

Sanık Özcan U. ise savunmasında, “Maç öncesi arkadaşlarla toplanmıştık. Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiğini bile duymadım. Sonraki gün görüntüyü izlediğimde fark ettim. Manzaralarda görüldüğü üzere gerideki masaya eşlik ediyorum onlar maç ile ilgili tezahürat yapıyordu. Suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum.” dedi.

“Cumhurbaşkanı’na karşı sinkaflı konuşulduğunu fark etmemiştim”

Berkan O. da, “Dava konusu görüntüyü ben çektim. Kıssa olarak toplumsal medyamdan paylaştım. Gayem ortamı göstermekti. Cumhurbaşkanı’na karşı sinkaflı konuşulduğunu fark etmemiştim. Görüntüyü yayınladıktan sonra etrafımdan uyaranlar oldu. Görüntüyü çabucak kaldırdım ve özür postu yayınladım. Mutlaka sinkaflı bir kelam söylemedim. Söylenen kelamlara de eşlik etmedim. Hatasızım. Beraatimi isterim.” halinde konuştu.

“Polis memuruydum, amirime bilgi veremedim”

Sanık İsa C. ise savunmasında, şöyle konuştu:

12 yıldır polis memuruydum. Tayinim çıktığı için veda yemeği amaçlı dava konusu yere gitmiştik. Maç günü olduğu için üzerimde forma vardı. Cumhurbaşkanı’na karşı hakaret içeren bir kelam kullanmadım. Dışarıdan bir kümenin bu tezahürat sonuna Cumhurbaşkanı’nın ismini zikrederek sinkaflı kelamlar kullandıklarını fark ettiğimde elimi indirdim. Telefonuma yöneldim lakin şarjım yoktu bu nedenle amirime bilgi veremedim. Sonrasında arayıp bilgi verdim. Muhakkak isnad cürmü işlemedim. Beraatimi isterim.

“Yoldan geçenler küfretti”

Tanık olarak dinlenen Özgür T., “Dava olan yerin bar kısmında çalışıyordum. Sanıklar Tolga, Özcan ve İsa’yı evvelden tanıyorum. Ortamda olağan maç ve kadrolar için tezahürat yapılıyordu. Lakin kısa bir müddette olsa bir orta Cumhurbaşkanı’na yönelik sinkaflı kelamlar söylendi. Bunu yapanlar yoldan geçen bir kalabalıktı. Bahsettiğim sanıklar, bu kelamlara iştirak etmediler. Durumu bildiğim için istekli gelip tanıklık yaptım.” dedi.

Ertelendi

Mahkeme hakimi, sanıklar hakkında isimli denetim önlemlerinin kaldırılmasına hükmetti.

Mahkeme, Serhat Ç.’nin mazeretini kabul ederek hazır edilmesine ve savunmasının alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianamede, 5 şüphelinin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir