Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Millet İttifakı’nın Öcalan’a özgürlük vaadine reaksiyon

Gündem Nis 24, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye’nin en kıymetli gündem unsuru: Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri..

Pusulada yer alacak isimlerin netleşmesinin akabinde partilerin milletvekili aday listeleri de aşikâr oldu..

Böylelikle siyaset arenasında heyecan bir sefer daha arttı.

Bu süreçte parti başkanları televizyon ekranlarında, toplumsal medyada ve meydanlarda 14 Mayıs’a yönelik demeçler vermeye başladı.

CHP Önderi ve Milleti İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu millet buluşmalarını yürütürken, AK Parti’de ise büyük bir coşkuyla milletvekili adayları tanıtıldı.

Muhalefetin tutuklu isimlere özgürlük vaadi

Çalışmaların sürat kesmeden devam ettiği son günlerde, muhalefet cephesinin vaatleri ise dikkat çekiyor.

En çok dikkat çeken ise HDP’ye masada yer açılmasının akabinde tutuklu bulunan Osman Kavala, Selahattin Demirtaş ve Abdullah Öcalan üzere isimlere özgürlük verileceği vaadi oldu..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tepki

CNN Türk- Kanal D ortak canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Hande Fırat’ın “Öcalan’a özgürlük kelam konusu olabilir mi bu ülkede” sorusu üzerine muhalefetin Öcalan’a özgürlük vaadiyle ilgili şu tabirleri kullandı:

“Bizim kitabımızda bu türlü bir şey yok”

Bunu AK Parti olarak bize soruyorsanız bu türlü bir şey olamaz. Ana muhalefete sorarsanız, ana muhalefet bunu aslında açıkladı. Ana muhalefet terörist başı ile ilgili hem Selo ile ilgili açıkladı. Bizim kitabımızda bu türlü bir şey yok. 

Yani bu kadar insanı öldüreceksin, bu denli insanın kanına gireceksin. Ondan sonra da kalkıp buna özgürlük diyeceksin. O denli bir şey olabilir mi?!

“Siyasi partilerin terör örgütlerinin kucağına düşmesi utanç verici”

Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Biz evvelce beri HDP’yi terör örgütünün uzantısı olarak gördüğümüzü söyledik söylüyoruz. Şu an terör örgütüne müzahir parti cumhurbaşkanı adayı çıkarmadı ve masada 7. ortak olduğunu ilan etti. Terör örgütleri bu açıklamaları yaparken CHP ne yapıyor? Kandil’den terör örgütüne takviye gelirken, sanki CHP yöneticilerinden biri çıkıp PKK’yı HDP’yi eleştirdiğini gördünüz mü? Masanın etrafındakilerden bir ses çıktığını gördünüz mü? Türkiye’nin muhalefet partilerinin durumu içler acısı. Terör örgütlerinden medet umar haline geldiler.

Siyasi partilerin terör örgütlerinin kucağına düşmesi utanç verici. Kandil’den takviye alıp 14 Mayıs’a hazırlanacaksın. Milletim bu oyunu bozar. CHP’ye nitekim gönül vermiş vatandaşlarım partilerini terör sevicilerinden elinden kurtaracak.

“HDP ile pazarlık yapıldı lakin bunu kendi partisi dahi bilmiyor”

Kılıçdaroğlu’nun HDP ile kapalı kapılar ardında pazarlık yaptığına da değinen Erdoğan, şu tabirleri kullandı:

Niçin gidip parlamentoda görüştüler de parti merkezinde görüşmediler? Partiye gittikleri vakit bir açıklama yapmaları lazım. Parlamentoda bu işi kapalı kapılar gerisinde yaptılar. İçlerinden bir bayan çıktı garip garip şeyler söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracaklarmış. Bunu özel görüşmelerinde de görüşmüşler. CHP bunu kabul etti ya da etmedi, bayan bu açıklamayı yaptı. CHP olarak ‘hayır bizim bu türlü bir fikrimiz yok. Diyanet’i kaldıramayız’ demedi. PKK-HDP ne derse onu yapmaya amade bay bay Kemal var şu an. Dağ takımından bile bay bay Kemal’e dayanak açıklamaları yapıldı. O yalnızca partisindeki tecavüzcüleri, tacizcileri muhafazayı bilir. Teröristlere umut verir. Allah aşkına ne başarısı var bu adamın. Genel Lideri olduğu partiye seçim kazandıramamış. Aldıkları bir kaç belediye. Oralarda da işler yolunda değil. Milletimin bunlara yol vermeyeceğini görüyorum. El ele yeni bir süreci milletim ile birlikte yürüteceğiz.

Kesinlikle bir pazarlık yapıldı fakat bunu kendi partilisi dahi bilmiyor. Açıklayamadılar, açıklayamazlar. Açıkladıkları anda taşlar yere dökülecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir