Çin, gizemli uydular fırlatmaya devam ediyor

Genel Nis 03, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Son yıllarda uzay yarışında ön plana çıkmaya devam eden ve kendi uzay istasyonunu kurma çalışmalarını sürdüren Çin, uzaya yeni uydular göndermeye devam ediyor.

Çin haber ajansı Xinhua’nın haberine nazaran, “Yaogan-34-4” uydusu, Long March (Uzun Yürüyüş) 4C roketiyle Gobi Çölü’ndeki Ciuçüen Uydu Merkezi’nden uzaya fırlatıldı.

Yörüngeye yerleşti

Fırlatma misyonunun akabinde planlanan yörünge pozisyonuna yerleşen uydunun, toprak kaynakları ve hasat takibi, kent planlama ve afet tedbire çalışmalarında kullanılacağı bildirildi.

Söz konusu misyon, Long March roketleriyle icra edilen 470’nci başarılı taşıma misyonu oldu.

Yaogan-34 uydularının birincisi 30 Nisan 2021’de, ikincisi 17 Mart 2022’de, üçüncüsü ise 15 Kasım 2022’de fırlatılmıştı.

Uydular gizemini koruyor

Çin medyası, her ne kadar uydu kullanım alanını mahsul randımanı ve afet iddiası olarak açıklasa da Yaogan uydu serisinin askeri gayeli kullanıldığı söyleniyor.

Yaogan serisine ilişkin bir diğer uydu, 22 Mayıs 2019 tarihinde Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılmış, fakat meydana gelen arıza nedeniyle uydu birkaç dakika sonra kaybolmuştu.

Bazı Batılı kaynaklar, Yaogan sınıfı uyduların askeri istihbarat maksatlı olduğunu, Çin Halk Kurtuluş Ordusunun uzay, siber uzay ve elektronik harpten sorumlu Stratejik Takviye Gücü tarafından denetim edildiğini öne sürüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir