Charlie Hebdo’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli çizimine yansılar yağıyor

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok

14 Mayıs’ta yapılan seçimler evvel Batı ve Amerikan medyası, ağır bir formda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine yayınlar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı amaç alan makaleler peş peşe yayınlanırken, artık de Fransızların Charlie Hebdo’su devreye girdi.

Daha evvel İslam ve Türkiye’ye karşı yaptığı nefret söylemi içeren karikatürleriyle dünyayı ayağı kaldıran Charlie Hebdo, yeniden tıpkı küstahlığı yaptı.

Fransız karikatür mecmuası, bu defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında skandal bir karikatüre imza attı.

Yine Charlie Hebdo, yeniden skandal bir karikatür…

Derginin kapağında, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir küvet içinde çizildi ve Cloclo lakaplı Fransız müzikçi Claude François’in banyo yaparken elektrik akımına kapılarak ölmesine atıfta bulunuldu.

Çizimin yanına “Cloclo üzere, bizi ondan yalnızca mukadderat kurtaracak.” sözü yazıldı.

CharlieHebdo’nun bu provokatif paylaşımı, toplumsal medyada çok sayıda reaksiyona yol açtı.

Vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik nahoş karikatüre reaksiyon gösterirken devlet erkanı da sessiz kalmadı.

Devlet erkanı ayağa kaltı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, reaksiyon olarak “CharlieHebdopaçavrası bu kadar çıldırdığına nazaran… gerçek yoldayız. Kötülük bazen böyledir. Güzellere yol gösterir.” sözlerini kullandı.

Kalın, seçimlerin ikinci cins tarihine işaret ederek Türk milletinin dergiye en hoş karşılığı daha gür bir sesle 28 Mayıs günü vereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Provokasyon, hakaret ve küfrün dünya medyasındaki kıymetli merkezlerinden biri olanCharlieHebdoadlı nahoş neşriyat, Sayın Cumhurbaşkanı’mıza yönelik yaptığı son ahlak ve insanlık dışı karikatürle bir defa daha ne kadar iğrenç olduğunu dünyaya kanıtlamış oldu.” sözünü kullandı.

Altun: Ne yaparsanız yapın, Recep Tayyip Erdoğan’ı yıldıramazsınız

Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerinde elde ettiği büyük muvaffakiyetin aşikâr odaklarda rahatsızlığa yol açtığına işaret eden Altun, “CharlieHebdove türevlerine sesleniyorum: Ne yaparsanız yapın, Recep Tayyip Erdoğan’ı yıldıramazsınız. Bizi de yolumuzdan döndüremezsiniz.” sözleriyle reaksiyonunu gösterdi.

Charlie Hebdo’dan skandal karikatür

Çavuşoğlu: İnsanlıktan nasibini almamış rezil Charlie Hebdo Türk Milleti’ne hakaret etmeye devam ediyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Charlie Hebdo’ya reaksiyon gösteren isimler ortasında yer aldı. Bakan Çavuşoğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada “İnsanlıktan nasibini almamış rezil Charlie Hebdo Türk Milleti’ne hakaret etmeye devam ediyor. Unutmayalım! Berbatlığa methiye düzenler, her vakit kendi nefret ve fesatlıklarında boğulurlar. Asıl ibretlik olan, Türk Milleti’nin özgür iradesini çeşitli oyunlarla alt edemeyenlerin çaresizce bahta bel bağlamalarıdır.” diye konuştu.

Çelik: Charlie Hebdo isimli mecmua bir nefret cürümleri bültenidir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de toplumsal medya hesabından Charlie Hebdo mecmuasının kapağına reaksiyon gösteren isimlerdendi.

Çelik, “Charlie Hebdo isimli mecmua bir nefret cürümleri bültenidir. Bütün bu nefret odaklarının Cumhurbaşkanımızı gaye alması, sahip oldukları faşist zihniyetin eseridir. Milletimiz hepsine demokrasi dersi vermeye devam ediyor. Milletimiz demokratik kıymetlere bağlılığını bir kez daha tüm dünyaya gösterdi. Cumhurbaşkanımız tekraren seçim kazanan bir başkan olarak, demokratik iradeye hürmetini her vesileyle ortaya koymuştur. Avrupa’nın faşistlerini kendi nefretlerine terk ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Ömer Çelik’in akabinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan da sert bir açıklama geldi.

Oktay: Cumhurbaşkanımızın 14 Mayıs’ta elde ettiği muvaffakiyetin kimleri, nerede, nasıl rahatsız ettiğini milletimiz de biz de görüyoruz

Oktay, “İfade özgürlüğü kisvesi altında Charlie Hebdo’nun Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Türk milletinin iradesini maksat almasını şiddetle kınıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın 14 Mayıs’ta elde ettiği muvaffakiyetin kimleri, nerede, nasıl rahatsız ettiğini milletimiz de biz de görüyoruz. Bu zihniyete gereken karşılığı aziz milletimiz 28 Mayıs’ta bir sefer daha net bir halde verecektir.” biçiminde konuştu.

Kurum: Bu faşist mizahın sahipleri tarihin çöplüğünde yok olacaklar ancak Recep Tayyip Erdoğan asla yalnız yürümeyecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da skandal karikatürü kınadı.

Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanımıza ahlaksızca saldıran Fransız mecmuasını şiddetle kınıyorum. Bu faşist mizahın sahipleri tarihin çöplüğünde yok olacaklar lakin Recep Tayyip Erdoğan asla yalnız yürümeyecek! 28 Mayıs’ı bekleyin!” tabirlerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de sessiz kalmayan isimlerdendi.

Charlie Hebdo’dan skandal karikatür

Nebati: Terbiye dışı bir üslup ile ülkemizi ve Cumhurbaşkanımızı gaye alan bu nefret merkezini şiddetle kınıyorum

Nebati Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İfade özgürlüğü kisvesi altında ahlak dışı paylaşımlara bahis olan Charlie Hebdo, artık de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsını amaç alan ve Türk Milletinin iradesini yok sayacak bir rezilliğe daha imza atmıştır. Terbiye dışı bir üslup ile ülkemizi ve Cumhurbaşkanımızı amaç alan bu nefret merkezini şiddetle kınıyorum. Feraset sahibi olan Milletimiz, provokatif telaffuzlara en hoş yanıtı 28 Mayıs’ta, yeniden sandıkta verecektir.” dedi.

Yanık: Hak ettikleri yanıtı 28 Mayıs’ta necip milletimiz verecektir

Son olarak Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Batı’nın faşist yüzü Fransız Charlie Hebdo mecmuasının Sn. Cumhurbaşkanımıza yönelik arsız ve ahlaksız saldırısını şiddetle kınıyorum. Kustukları nefretle Sn. Cumhurbaşkanımızı yolundan döndürebileceklerini sananlara hak ettikleri yanıtı 28 Mayıs’ta necip milletimiz verecektir.” tabirlerini kullandı.

İlk vukuatları değil

Öte yandan Fransız mecmuası, daha evvel de Hazreti Muhammed’e (SAV) yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yapmış, İslam dünyasında büyük reaksiyon toplamıştı.

Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da birçok kere gaye alan mecmua, son olarak Türkiye’deki zelzelelerle ilgili de nahoş bir paylaşımda bulunmuştu.

Grafik dizayncı Abrar Sabbah’ın, Charlie Hebdo’nun Türkiye’nin yaşadığı sarsıntı felaketine ait yayımladığı karikatürünü “Yeniden ayağa kalkacağız” kelamlarıyla yeni bir çizim yaparak verdiği yanıt, toplumsal medyada ve Türk kamuoyunda takdir toplamıştı.

İlk yayın hayatına 1970’te “Hara Kiri” ismiyle başlayan Fransız satirik mecmua, periyodun Fransa Cumhurbaşkanı General Charle De Gaulle’ün vefatına dair hakaret içerikli bir karikatür yayımlaması üzerine yargı kararıyla Kasım 1982’de kapanmıştı.

Yayın hayatına son verilen mecmuanın “Hara Kiri” ismini kullanması yasaklanmıştı.

Dergi grubu, Fransız yargısının General De Gaulle’ün ismine verdiği kutsallığı kırmak ve yasağı bozmak için Charle De Gaulle’ün isminden esinlenerek mecmuayı “Charlie” ismiyle 1992’de yine yayınlamaya başlamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir