Çekya Cumhurbaşkanı Pavel: Oy kullanma yaşı 16’ya düşürülsün

Gündem Mar 30, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Çekya’da seçmen yaşıyla ilgili yeni bir teklif ortaya atıldı.

Ülkenin Cumhurbaşkanı Petr Pavel, 18 olan oy kullanma yaşının 16’ya düşürülmesinden yana olduğunu söyledi.

Seçmen yaşı tartışması

Moravya-Silezya Bölgesi’nde ziyaret ettiği bir okulda aktüel mevzulara değinen Pavel, buna münasebet olarak, gençlerin ülkedeki gelişmelere ait gereğince bilgiye sahip olmasını gösterdi.

“16’ya düşürülmesinden yanayım”

16 ve 17 yaşındaki vatandaşların seçimle karar alma süreçlerine dahil olmalarının rastgele bir güvenlik riski oluşturmayacağını düşündüğünü belirten Pavel, halini aşikâr etti:

Seçmen yaşının 18’den 16’ya düşürülmesinden yanayım. Kimi ülkelerde bu bu türlü. Hasebiyle Çekçe bir şey icat etmemize gerek yok, ilham alabiliriz.

Pavel, dün çeşitli üniversitelerin sözel kısımlarında misyonlu öğretim üyelerinin düşük maaşlar nedeniyle düzenlediği şova de değinerek öğretim üyelerinin maaşlarının artırılması gerektiğini söyledi.

16 yaşındakilerin oy kullanabildiği ülkeler

Seçilme yaşının 16’ya düşürülmesi öteki kimi ülkelerde de ele alınan bir mevzu.

Almanya’da Federal Meclis üyeleri, 16 yaş ve üstü şahısların Avrupa Parlamentosu için oy kullanabileceklerine karar vermişti.

Nikaragua, Brezilya ve Avusturya’da ikamet edenler 16 yaşından itibaren oy kullanma hakkına sahip. Malta ve Estonya’da ikamet edenler de 16 yaşında belediye seçimlerinde oy kullanabiliyor.

Çekya’da muhalifler tepkili

Çekya’da ise 16 yaş fikrinin destekçileri, oy kullanma yaşının düşürülmesinin daha yüksek seçmen iştiraki manasına geldiğini söylüyor.

Buna karşılık muhalifler, reşit olma yaşı, yasal sorumluluk ve oy kullanma hakkının birbirinden ayrılamayacağını savunuyor.

Gözden Kaçmasın Çekya Cumhurbaşkanı Petr Pavel: Ukrayna, NATO’ya katılmayı hak ediyor Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir