Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay mesaisi sürüyor

Gündem May 20, 2023 Yorum Yok

Türkiye’yi yasa boğan 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde afet bölgesine ulaşan birinci belediyelerden biri olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

Depremin birinci haftası İçişleri Bakanlığı tarafından Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde görevlendirilen ve ayak basmadık köy ve mezra bırakmayan Büyükşehir Belediyesi, ikinci haftadan itibaren de Hatay’da büyük bir seferberlik başlattı.

Arama kurtarmada itfaiye, altyapıda BUSKİ, sıcak yemek ve erzak dağıtımında BURFAŞ, ekmek temininde BESAŞ, su temininde Jeotermal A.Ş, meyve zerzevat temininde Tarım Peyzaj A.Ş başta olmak Büyükşehir’in bütün ünite ve iştirakleri seferber edildi.

2500 işçi vazife aldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2500 çalışanı dönüşümlü olarak afet bölgesinde misyon alırken, 700’e yakın araçla afet bölgesinde çalışma yapıldı.

Hatay’da yardımların dağıtımı, konteyner kent, çadır kent ve seyyar tuvaletlerin-duşların heyetimi için ağır mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, 7 Şubat’tan itibaren kurulan aşevlerinde bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 200 bin öğün sıcak yemek dağıttı.

Altyapının güzelleştirilmesi noktasında toplam 8 bin 500 metre içme suyu imalatı gerçekleştirilirken, 3 başka bölgede 110 dönüm alana kurulan 2000 konteynerden oluşan süreksiz ömür alanlarında hala 10 bin kişi konuk ediliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, depremzedeleri yalnız bırakmıyor

“Tüm hizmetlerimiz Hatay’da”

Asrın felaketinin akabinde geçen 100 günü pahalandıran Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, birinci günkü performansla çalışmalarının motamot devam ettiğini vurguladı.

Büyükşehir gruplarının hala bölgede olduğunu ve hayat büsbütün olağana dönene kadar da çalışmaların aralıksız devam edeceğini kaydeden Lider Aktaş, “Evde hasta bakımından, sinekle uğraşa kadar Bursa’da ne hizmet veriyorsak, birebirini Hatay’da da yapıyoruz. Antakya’da kurduğumuz 2 adet uyum merkezi ile kente gelen yardım materyallerini, Antakya, Samandağ, Defne üzere ziyan görmüş bütün ilçelerdeki 132 mahalle ve köye ulaştırıyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, depremzedeleri yalnız bırakmıyor

“Afetzedelerin yanındayız”

Depremin akabinde Bursa’ya gelen afetzedeleri de bir an olsun yalnız bırakmadıklarını hatırlatan Lider Aktaş, “Depremzedelerin, İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından Bursa’ya geliş ve gidişlerinde BBBUS ile fiyatsız ulaşımlarını sağladık. Yeniden zelzele bölgelerinden Bursa’ya gelen afetzedeleri yalnız bırakmadık ve açtığımız kardeşlik mağazası ile giysiden hijyen materyalleri ve besine kadar tüm gereksinimlerini karşıladık. Kardeş kart uygulaması ile Bursa’ya gelen depremzedelerin kent içi ulaşımdan fiyatsız yararlanmasını sağladık. Hala 22 bin 600 afetzede, Büyükşehir uygulamamız olan Kardeş Kart’tan yararlanıyor. Ayrıyeten depremzedelerden, mesken aboneliği yapılırken ‘içme suyu abonelik teminat bedeli’ tahsil etmiyoruz. Yurtlarda kalan birinci, orta ve lise öğrencilerinin eğitimlerine devam edebilmeleri için her gün depremzede öğrencilerimize, otobüslerle 6 başka okula servis hizmeti sunuyoruz. Bunun yanında üniversiteye hazırlanırken sarsıntıya yakalanan kardeşlerimizin, hazırlık sürecinden geri kalmamaları için fiyatsız YKS kurslarından yararlanmalarını sağlıyoruz. Tüm depremzede kardeşlerimiz için hayat büsbütün olağana dönene kadar hem Hatay’daki mesaimize hem de Bursa’daki afetzedelere yönelik hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir