BMGK’nın İsrail-Filistin toplantısından sonuç çıkmadı

Gündem Nis 08, 2023 Yorum Yok
AA

İsrail güçlerinin iki gündür Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere karşı şiddet kullanarak müdahale etmesi, işgal altındaki Doğu Kudüs ve bölgede tansiyonu yükseltmiş, Filistinlilere şiddet kullanılarak müdahale edildiği manzaralar memleketler arası reaksiyona yol açmıştı.

İsrail polisi, Kıble Mescidi’nde ibadet edenlere göz yaşartıcı gaz, kauçuk kaplı mermi ve cop kullanarak müdahale etmiş, kutsal mabedi adeta savaş alanına çevirmiş, 400’den fazla Filistinli gözaltına alınmıştı.

BMGK toplantısı sonuç vermedi

İsrail’in Mescid-i Aksa hücumlarının akabinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Çin’in daveti üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) iki hususta da ortak açıklama yayınlamadı.

BAE BM Daimi Temsilcisi Lana Nuseybe, toplantı sonrasında basına yaptığı açıklamada, “BMGK rastgele bir açıklama yayımlama kararı almadı fakat manalı bir toplantı gerçekleştirdik” dedi.

Konsey üyelerinin bölgede gerginliği düşürmeye büyük ehemmiyet atfettiğini aktaran Nuseybe, gerginliğin artmasının kimseye yararı olmadığını vurguladı.

ABD Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Robert Wood ise bir gazetecinin, “ABD ortak açıklamayı neden engelledi?” sorusu üzerine, toplantının kapalı gerçekleştiğini ve bölgede gerginliği düşürmek için önemli bir formda ‘sessiz diplomasi’ yürütüldüğünü belirtti.

Rusya’nın Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, toplantıda mevzuyu değerlendirmeye devam edecekleri konusunda mutabık kaldıklarını aktararak kurulun birlik içinde hareket etmesi gerektiğine işaret etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir