BM’den nükleer tehdit açıklaması: Riskin en yüksek olduğu devirdeyiz

Gündem Nis 02, 2023 Yorum Yok
AA

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 25 Mart’ta Belarus’a taktik nükleer silah yerleştireceklerini belirterek, “Bunu nükleer silahların yayılmasının önlenmesiyle ilgili memleketler arası yükümlülüklerimizi ihlal etmeden yapacağız” tabirini kullanmıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun (BMGK) harika toplanması talebinde bulunmuş, NATO ve Avrupa Birliği (AB) ise Rusya’nın bu kararını ‘sorumsuzca’ bulduklarını bildirmişti.

“Soğuk Savaş’tan bu yana nükleer riskin en yüksek olduğu dönemdeyiz”

BMGK’da düzenlenen ‘Uluslararası Barış ve Güvenliğe Yönelik Tehditler’ başlıklı oturumda konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Izumi Nakamitsu, Putin’in açıklamalarını anımsatarak tüm üye ülkelerin gerginliği artıracak ya da kusura yol açacak adımlardan kaçınması gerektiğini lisana getirdi.

Nakamitsu, taraf ülkelerin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlemesi Antlaşması’nın (NPT) yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğinin altını çizerek kelam konusu yükümlülükler sayesinde nükleer silah kullanımı ve yaygınlaşmasının engellediğini belirtti.

Nakamitsu, “Soğuk Savaş’tan bu yana nükleer silah kullanılma riskinin en yüksek olduğu devirdeyiz. Ukrayna’daki savaş bu riskin en vahim örneği” ihtarında bulundu.

ABD, Rusya ve Ukrayna’dan peş peşe açıklamalar

ABD Daimi Temsilciliği ismine kelam alan Büyükelçi Robert Wood ise Putin’in bu kararının ‘Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı ve tehlikeli davranışlarının’ arttığını gösterdiğini, memleketler arası hukuka ve BM Kaidesi’ne muhalif olduğunu söyledi.

Rusya’nın yasal yeri bulunmayan Ukrayna Savaşı’ çerçevesinde gerginliği artırmaya çalıştığını savunan Wood, ABD’nin Rusya’ya Ukrayna topraklarından çekilme davetini yineledi.

Rusya BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise Batı dünyasının Rusya’yı haksız yere suçlayarak ‘tüm kötülüklerden’ sorumlu tutmaya çalıştığını savundu.

Ülkesinin barış ve güvenliği tehdit etmediğini savunan Nebenzia, hiçbir yükümlülüğü ihlal etmeden Belarus ile olan işbirliklerini artırdıklarını söyledi.

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya ise Rusya’nın tüm nükleer silahsızlanma mimarisini altüst etmeye hazır olduğunu savunarak Rusya’nın BM Kaidesi ve milletlerarası hukuk uyarınca yükümlülüklerine yerine getirmek yerine ‘dünyayı nükleer kıyamete’ sürüklemeye hazır olduğunu söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir