Bloomberg: Muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu, bariz halde karizmadan mahrum

Gündem Nis 08, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

ABD merkezli Bloomberg, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde muhalefeti yakından takip ediyor.

6’lı masayla ilgili tahlil yayınlayan medya organı, “Türkiye’nin Gandhi’sinin Lincoln’den ders alması gerekebilir” dedi.

Bloomberg’ün Kılıçdaroğlu analizi

Muhalefete ve adayına izlemeleri gereken yol haritası sunulan tahlilde, cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun, “hırslı müttefiklerini yanında tutmak için diğer bir tarihi figürün liderlik maharetlerinin bir kısmını kullanabileceği” belirtildi.

“Karizmadan yoksun”

Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafının altına, “Sakin, evet. Karizmatik mi? Hayır.” notu düşüldü. Ayrıyeten, “Muhalefet adayı Kılıçdaroğlu, bariz bir biçimde karizmadan mahrum.” tabiri kullanıldı.

Abraham Lincoln’ü örnek almasını istediler

Diğer taraftan Kılıçdaroğlu’na, ortaklarını yanında tutabilmek için teklifte bulunuldu:

Müttefiklerini yanında tutmak için Kılıçdaroğlu’nun öteki bir tarihi figürün liderlik hünerlerine gereksinimi olacak: (ABD’nin eski Başkanı) Abraham Lincoln.

Muhalefetin karşı karşıya olduğu zorluk

Anayasa’da birtakım değişiklikler yapmak isteyen muhalefetin karşı karşıya olduğu zorluklara da değinildi:

Anayasayı kökten değiştirmek için Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığını kazanması ve Millet İttifakı’nın Meclis’te beşte üç çoğunluk kazanması gerekecek. Bu muhtemel değil.

Kılıçdaroğlu’nu bekleyen zorluklar

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alan Âlâ Parti Genel Lideri Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın ideolojik farklılıklarının bulunduğu anımsatıldı:

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olması durumunda onu bekleyen birtakım zorluklar, grubunun hırslarından ve gündemlerinden kaynaklı olabilir.

Dörtlü, siyasi ideolojide ayrılıyor: Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu toplumsal demokrat, Akşener milliyetçi ve Yavaş ikinci kamptan eski kampa geçti.

Çoklu cumhurbaşkanı yardımcılığı: İstikrarsız düzenleme

CHP Önderi’nin kazanma ihtimaline ve cumhurbaşkanı yardımcılıkları konusuna değinilerek, çoklu yardımcılık sisteminin risklerinden kelam edildi ve Lincoln ile ilgili yazılan “Rakipler Takımı” isimli kitap hatırlatıldı:

Kılıçdaroğlu kazanırsa, başka üçünün cumhurbaşkanı yardımcısı olması bekleniyor. Bu, rastgele bir hükümet için alışılmadık, istikrarsız bir düzenleme. Onları yönetmek güç olabilir.

Kılıçdaroğlu, Doris Kearns Goodwin’in Lincoln’ün başkanlığıyla ilgili Pulitzer Ödüllü hikayesini çabucak okumaya başlamak isteyebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir