Bild: Emmanuel Macron, bizi Çin’e sattı

Gündem Nis 27, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin ile ilgili kelamları Avrupa gündeminden düşmüyor.

Macron, global ölçekte ABD’nin peşinden gitmemeleri gerektiğini söylerken, Tayvan örneğini vererek Çin’e karşı olmalarının kendilerine bir yarar sağlamayacağını lisana getirdi.

“Macron çizginin dışında dans ediyor”

Almanya basınından Bild gazetesi, “Macron bizi Çinlilere mi satıyor?” başlığıyla Fransız önderin takındığı hali yorumladı:

AB, Ukrayna’nın gerisinde duruyor. Lakin aniden çizginin dışında dans eden biri var! 45 yaşındaki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron. Görünüşe nazaran perde gerisinde Pekin ile bir ‘barış planı’ hazırlıyor.

“Avrupa ahengine ziyan veriyor”

Görüşlerine yer verilen Avrupa Halk Partisi (EPP) Önderi Manfred Weber, “Çin liderliği, AB ve NATO devletlerinin var olma hakkını tartışıyor. Görünüşe nazaran, Cumhurbaşkanı Macron’un açıklamaları Çin hükümetini sonları yine test etmeye motive etti.” dedi ve ekledi:

Ne yazık ki, Çinli ve Rus başkanlar giderek daha fazla benzerlik gösteriyor. Bu güçlü durumda Macron, Avrupa ahengine ve transatlantik dostluğa ziyan veriyor.

“Avrupa’nın birliğini baltalıyor”

Savunma uzmanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann’a nazaran Macron’un Çin seyahatinin akabinde yaptığı açıklama ve sergilediği hareketler Avrupa’ya ziyan veriyor.

Alman Federal Meclisi üyesi olan Strack-Zimmermann, şöyle konuştu:

(Macron) Avrupa’nın birliğini baltalıyor ve Avrupa’nın Çin’e karşı pozisyonunu zayıflatıyor. Çin, net bir biçimde Rusya’nın yanında, özgürlük ve demokrasinin yanında değil.

Gözden Kaçmasın Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Çin hali Donald Trump’ı kızdırdı Haberin Detayları
Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Avrupa, Amerika’nın takipçisi olma baskılarına direnmeli Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir