Beyaz Saray’dan Türkiye’deki seçimlere ait bir yorum daha geldi

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok
AA

Sandık başına giden Türkiye, bir sefer daha tercihini Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullandı.

Rekor bir iştirakin yaşandığı seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 49,50 ile sandıktan birinci çıkarken Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 44,89, Sinan Oğan’ın ise yüzde 5,17 oldu.

Cumhur İttifakı da 600 sandalyeli TBMM’de 323 milletvekili ile çoğunluğu sağladı.

Vatandaşlar ikinci cinste Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ortasında tercihini yapacak.

ABD’den sonuçlara bir yorum daha geldi

ABD Lideri Joe Biden’ın G7 Önderler Doruğu’na katılmak için seyahat ettiği uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye’de cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tipe kaldığını ve kazanan kim olursa olsun Ukrayna, Orta Doğu’daki bölgesel sıkıntılar ve NATO’daki rolü kapsamında Türkiye ile bir dizi mevzuda çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Sullivan, “Türkiye’de güçlü bir demokrasi görmeye devam etmek istiyoruz. Birinci tipi gerçekleştirdiler, ikinci tipi da yapacaklar ve bizler de kazanan kim olursa olsun onunla çalışmaya hazır olacağız” halinde konuştu.

Karadeniz Tahıl Koridoru

Karadeniz Tahıl Koridoru teşebbüsünün mühletinin uzatılmasının uygun bir şey olduğunu söyleyen JakeSullivan, tahılın global pazarlara ulaşmasını sağlamaya yönelik gayretleri desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Sullivan, öbür yandan müddeti uzatılsa dahi Rusya’nın tahıl koridorunu “günlerinin sayılı olduğunu söyleyerek” rehin tutmaya devam ettiğini belirtti.

Dünyanın, tahıl koridorunun sürdürülebilir biçimde işlemesini sağlayacak istikrarı hak ettiği görüşünü paylaşan JakeSullivan, böylelikle başta yoksul ülkeler olmak üzere ülkelerin besin muhtaçlığının giderilebileceğine işaret etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir