Beşiktaş, Fenerbahçe derbisi için iki müracaat yaptı

Spor Haberleri Nis 06, 2023 Yorum Yok

Beşiktaş, Harika Lig’in 27. haftasında Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nda oynanan ve 4-2 kazandığı Fenerbahçe derbisinin VAR kayıtları ile birebir karşılaşmaya manuel zeka aracılığıyla hakem ataması yapılmasının gerçek sebebinin açıklanması talepleriyle Türkiye Futbol Federasyonu’na resmi müracaatta bulundu.

“Kulübümüz, Türkiye Futbol Federasyonu’na resmi müracaatta bulundu”

Siyah-beyazlılardan yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Kulübümüz, Spor Toto Harika Lig’in 27. haftasında Fenerbahçe ile oynadığımız karşılaşmanın VAR kayıtları ile birebir karşılaşmaya manuel zeka aracılığıyla hakem ataması yapılmasının gerçek sebebinin açıklanması talepleriyle Türkiye Futbol Federasyonu’na resmi müracaatta bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu’na yapılan resmi müracaatta şu tabirler yer aldı:

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na

22.03.2023 tarihli kulüp açıklamamızda belirttiğimiz dün bir defa daha hatırlattığımız Fenerbahçe-Beşiktaş maçının VAR kayıtlarının açıklanması talebimizin karşılık bulmaması ve oynanan son derbi maçındaki hakem performansı üzerine federasyonunuza yazılı müracaat yapılma gereği hasıl olmuştur.

Hakem Halil Umut Meler’in maç içerisinde vermiş olduğu yanlış tahminen de kasıtlı kararlar, kamuoyunda Beşiktaş’ı lig yarışının dışında bırakma operasyonu olarak algılanmaktadır. Bilhassa aleyhimize verilen birinci penaltı kararının izahı mümkün değildir.

Bu noktada üzerine bir kere daha basarak belirtmek isteriz ki; liderimizin da tekraren söz ettiği üzere hakem topluluğunda beyaz bir sayfa açılmadan sorunların çözülmeyeceği, kaotik ortamın düzelmeyeceği artık aşikardır.

Deprem felaketi nedeniyle iki güzide kulübümüzün ligden çekilmesi sonrası bu ekiplerimizin oynadıkları tüm maçların yok kararında sayılması gerektiği istikametindeki görüşümüzün de Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde rahatsızlık yarattığını düşünmekteyiz.

Camiamızda da; bu taraftaki isteğimiz nedeniyle TFF ve birtakım hakemler tarafından ekibimizin önünün kesilmeye çalışıldığı fikri oluşmuştur.

“Konunun kamuoyuna izah edilmesini zaruret olarak görmekteyiz”

Kamuoyunda oluşan bu görüşlerin bertaraf edilmesi ismine Fenerbahçe-Beşiktaş maçının VAR kayıtlarının acilen açıklanmasını bekliyoruz. Bu talebimiz yeniden kabul görmeyecek ise de her iki kulüpten birer yetkilinin bulunacağı ortamda VAR konuşmalarının dinlenmesinde kamu faydası ve gereklilik görmekteyiz. Kaldı ki bu tek taraflı bir istek değil, rakibimiz Fenerbahçe nezdinde de kabul görmüş bir taleptir.

Yeri gelmişken belirtmek isteriz ki; yapay zeka ile atanan hakemler bu maçımızda hangi münasebetle manuel olarak atanmıştır? Bunun gerçek sebebi nedir? MHK ne maksatla bu türlü bir talepte bulunmuştur?

Tartışmaların sonlandırılması ismine bu bahsin da kamuoyuna izah edilmesini zaruret olarak görmekteyiz.

Saygılarımızla.”

Gözden Kaçmasın TFF’den Beşiktaş’a: Kararımızı değiştirmeyeceğiz Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir