Bedelsiz doğalgaz kullanımı için Başkentgaz’dan açıklama geldi

Siyaset Haberleri May 04, 2023 Yorum Yok
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 1 Mayıs’ta yayınlanan dağıtım şirketlerinden doğalgaz temin eden konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden 1 ay boyunca fiyat alınmaması ile 25 metreküpe denk gelen bedelin 1 yıl boyunca fiyatsız olmasına ait karar alındı.

Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ (Başkentgaz), bedelsiz doğalgaz kullanımında faturalı sayaçların bulunduğu abone kümesinde, 24 Nisan-31 Mayıs ortasındaki birinci sayaç okuma süreci sonucunda tahakkuk edecek geçmiş periyot tüketim faturasının tamamının sıfırlanacağını ve bu fatura için rastgele bir bedel ödenmeyeceğini bildirdi.

24 Nisan’dan evvelki günlerde yapılan sayaç okumaları sonucunda faturası düzenlenen aboneler uygulamadan, mayıstaki okuma periyodunda yararlanacak.

Ödenen fiyat, PTT aracılığı ile iade edilecek

24 Nisan’da yapılan sayaç okuma süreci sonucunda düzenlenen faturalar ise iptal edildi. Bu faturaları son ödeme gününden evvel ödemiş bulunan abonelere ödedikleri fiyat, PTT aracılığı ile iade edildi.

Ön ödemeli sayaçlar da uygulamadan yararlanacak

Açıklamaya nazaran, ön ödemeli sayaç kümesinde bulunan Başkentgaz aboneleri de faturalı sayaç aboneleri üzere uygulamadan yararlanacak.

Bu kapsamda, konut, merkezi konut (kazan), ibadethane ve cemevi sayaçlarında yapılacak birinci okumadaki endeksten, evvelki okumada alınan endeks çıkartılarak, devir tüketimi belirlenecek ve dönemsel tüketim ölçüsü kadar doğalgaz birinci gaz alımında abonelerin kartlarına fiyatsız olarak yüklenecek.

Bir yıl boyunca 25 metreküp doğalgaz ücretsiz

Öte yandan, bedelsiz birinci faturadan sonraki okuma periyodundan başlayarak 1 Mayıs 2024’e kadarki aylık tüketimler için tahakkuk edecek faturaların 25 metreküp kısmı için bedel alınmayacak.

25 metreküplük bedelsiz kısım, faturalı sayaçlar için okuma sonucunda düzenlenecek faturadan düşülerek, ön ödemeli sayaçlar için ise okuma sonucunda tespit edilen tüketim ölçüsünün 25 metreküp kadarlık kısmı için karta gaz yüklenmesi biçiminde uygulanacak.

25 metreküpün altındaki tüketimin devretmesi

Uygulama, ilgili aydaki 25 metreküpe kadar tüketim ölçüleri için geçerli olacak, bu ölçünün altındaki tüketim ölçüleri bir sonraki aya devretmeyecek.

Gözden Kaçmasın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğalgaz muştuları Resmi Gazete’de yayınlandı Haberin Detayları
Fiyatsız doğalgaz faturaları meskenlere ulaşmaya başladı: Bu faturanız Devlet tarafından karşılanmıştır Haberin Detayları
Karadeniz gazıyla sağlanacak doğalgaz takviyesinin maliyeti 37 milyar lira Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir